Do prawidłowego spalenia paliwa we wnętrzu naszej jednostki napędowej potrzebny jest oczywiście tlen. Jest on doprowadzany do wnętrza silnika za pomocą układu dolotowego, którego bardzo ważnym elementem jest filtr powietrza. Powietrze dostające się do komory spalania musi być czyste i nie może zawierać żadnych pyłów ani ciał obcych. Nawet drobne przedmioty mogą bardzo poważnie uszkodzić naszą jednostkę napędową i narazić nas na wysokie koszty. Właśnie dlatego tak ważnym elementem całego układu jest filtr powietrza, który jest bohaterem dzisiejszego artykułu. Zachęcamy Państwa do dalszej lektury.

Jakie są rodzaje filtrów powietrza?

Filtry powietrza do samochodów możemy dzielić według kilku kategorii. Pierwsza z nich to zastosowanie, ponieważ w nowoczesnych samochodach montowane są przynajmniej dwa tego typu filtry. Jeden z nich odpowiada za oczyszczanie powietrza trafiającego do komory spalania w jednostce napędowej, natomiast drugi filtruje powietrze wpadające do kabiny. Budowa tych filtrów jest bardzo podobna, lecz zastosowanie całkowicie różne.

W przypadku filtrów powietrza do silnika możemy je podzielić również na suche oraz mokre. Te pierwsze są doskonale znane każdemu, kto posiada samochód osobowy. W przypadku filtrów mokrych, ich budowa jest nieco inna i najczęściej znajdują one zastosowanie w profesjonalnych maszynach rolniczych oraz budowlanych.

Gdzie można znaleźć filtry powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza najczęściej zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki napędowej. Wynika to z faktu, że układ dolotowy nie powinien być bardzo długi. Filtry tego typu montowane są przeważnie w specjalnych obudowach wykonanych z tworzywa. Ich budowa pozwala na przepływ powietrza z zewnątrz, przez filtr, a następnie w kierunku silnika.

Otwierając maskę naszego pojazdu, należy więc poszukać dużej obudowy wykonanej z plastiku, która zamontowana jest za pomocą specjalnych zatrzasków lub śrub. Po jej otwarciu uzyskamy swobodny dostęp do filtra powietrza.

Za co odpowiada filtr powietrza w samochodzie?

Głównym zadaniem filtra jest oczyszczanie powietrza, które trafia do komory spalania. Wszelkie zanieczyszczenia, osady, ciała obce oraz inne elementy mogą prowadzić do przedwczesnego zużywania się elementów ruchomych naszej jednostki napędowej. Filtr stworzony jest w taki sposób, by wyłapywać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, a jednocześnie musi gwarantować odpowiedni przepływ powietrza do silnika.

Jak i co ile czasu należy wymienić filtr powietrza?

Filtr powietrza powinno wymieniać się przynajmniej raz w roku. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jaki sposób i w jakich warunkach korzystamy z naszego samochodu. Jeśli często przemieszczamy się drogami o luźnej nawierzchni, auto narażone jest na różnego rodzaju pyły, to warto wymieniać filtr jeszcze częściej.

Wymiana filtra powietrza w samochodzie jest podstawową czynnością serwisową i jest ona stosunkowo prosta. Filtry umieszczane są przeważnie w łatwo dostępnych miejscach, dzięki czemu nie musimy do tego zadania rozbierać i wyjmować wielu elementów z naszego pojazdu.

Gdzie znaleźć odpowiednie filtry powietrza do swojego auta?

Jeśli szukacie Państwo filtrów powietrza, to koniecznie zajrzyjcie na tą stronę internetową: https://www.ucando.pl/k/filtry-powietrza/U0102, gdzie znajdziecie setki filtrów pasujących do wielu modeli samochodów osobowych oraz dostawczych. Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą sklepu internetowego Ucando.pl.

5/5 - (4 votes)