Niezależnie od tego, czy kupujemy auto z salonu, czy z drugiej ręki, w obu przypadkach jazda testowa jest obowiązkowym elementem zapoznawania się z konkretnym egzemplarzem samochodu. Jednak warto się do niej odpowiednio przygotować, by była ona nie tylko przyjemnym doświadczeniem, ale także dostarczyła nam wielu cennych informacji.

Zdobądź informacje o modelu auta

W pierwszej kolejności warto nieco poznać model, który nas interesuje. Jest to konieczne, by wiedzieć jakie są jego zalety, wady, co ciekawego producent umieścił na pokładzie auta, a także jakie są potencjalne zagrożenia związane z zastosowanymi technologiami. Takie informacje możemy uzyskać zarówno z portali motoryzacyjnych, recenzji w sieci, czy od użytkowników konkretnego modelu.

Niezależnie czy jest to auto nowe, czy używane, informacje takie przydają się podczas oględzin i określania, czy dane elementy auta nam odpowiadają, czy wręcz przeciwnie. Warto także nieco poczytać o charakterystyce auta, ponieważ czasami design samochodu może być bardzo mylący, np. auto wyglądające na sportowe, może w ogóle nie odzwierciedlać tego podczas jazdy.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy testowej?

W przypadku jazdy testowej zarówno nowym jak i używanym samochodem warto jest skupić się na tym, jak auto się prowadzi, jaka jest charakterystyka jego pracy oraz jak auto zachowuje się w określonych sytuacjach – np. nagłe hamowanie, szybka zmiana pasa ruchu, przyspieszenie, itd. Oczywiście takie testy należy wykonywać w bezpiecznym miejscu, bez stwarzania ryzyka dla innych użytkowników dróg.

Jazda testowa nowym samochodem w towarzystwie doradcy klienta, pozwoli nam poznać wiele funkcjonalności pojazdu oraz zwrócić uwagę na możliwości dodatkowego wyposażenia, którego pierwotnie mogliśmy nie brać pod uwagę. Warto w tym czasie zadać jak najwięcej pytań odnośnie specyfikacji auta oraz tego jak prawidłowo nim jeździć. Nowe samochody wyposażone są w wiele systemów wspomagających jazdę, które nieodpowiednio wykorzystywane mogą sprawiać wrażenie, zbyt ingerujących w jazdę. Z doświadczonym sprzedawcą możemy poznać je lepiej i zrozumieć ich specyfikę. Warto także poznać w takim momencie rozwiązania multimedialne dostępne w samochodzie.

O ile w przypadku zakupu samochodu używanego najczęściej podczas telefonu z prośbą o kilka informacji od razu umawiamy oględziny, o tyle osoby które pierwszy raz chcą zakupić auto z salonu, jeśli nie mogą przybyć do salonu, mogą nie wiedzieć jak to zrobić.

Zatem: jak umówić się na jazdę próbną w salonie? Nie jest to skomplikowane. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło np. hyundai salon warszawa (jeśli zależy nam na jeździe testowej w Warszawie samochodem marki Hyundai), aby wyszukać salon, w którym można takową jazdę odbyć. Można także wpisać po prostu hyundai warszawa, aby wyszukać zarówno salony jak i oferty aut używanych tej marki, które zlokalizowane są w Warszawie. Strony internetowe dealerów samochodowych oferują m.in. możliwość umówienia się telefonicznie lub poprzez dedykowany formularz, w którym najczęściej możemy podać interesujący nas model, wersję silnikową i pozostawić dane, dzięki którym skontaktuje się z nami sprzedawca, z propozycją terminu, który będzie odpowiadał oczekującemu na jazdę. Jak widać sprawa jest prosta i łatwa w realizacji.

4.9/5 - (9 votes)