Jazda samochodem bez ważnego badania technicznego może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz może przysporzyć wielu problemów podczas rutynowej kontroli przez policję. W niniejszym artykule tłumaczymy co się stanie, jeśli auto nie przejdzie przeglądu i co można zrobić. Zachęcamy do sprawdzenia na czym polega badanie techniczne pojazdu w stacji kontroli w 2023 roku.

Koszt badania technicznego samochodu 2023 r. w Polsce

Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązkowy coroczny przegląd samochodów, które mają pięć lat. Nowe samochody mają ważne badanie trzy lata, następnie dwa i później rozpoczyna się cykl coroczny. Bez względu na wiek samochodu coroczne badanie techniczne obejmuje pojazdy z instalacją LPG. Koszt badania technicznego na stacji diagnostycznej waha się w granicach 100 zł (auto z LPG 160 zł).

Cena za badanie samochodu aktualna w momencie pisania tego artykułu. Zaznaczamy, iż koszt przeglądu samochodu może ulec zmianie.

Co jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Podczas badania, jeśli diagnosta stwierdzi nieprawidłowości to nie wbije pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Tym samym wystawia zaświadczenie, że pojazd ma negatywne badanie techniczne i wskazuje jakie usterki należy usunąć w ciągu czternastu dni. Zaświadczenie to jest podstawą do poruszania się po drodze wyłącznie, żeby dotrzeć do miejsca usunięcia usterek. Samochód należy naprawić w warsztacie samochodowym – trzeba naprawić dokładnie to co było przyczyną wydania negatywnego badania technicznego.

Po naprawie należy jeszcze raz pojechać na stację diagnostyczną i oddać auto do badania w celu uzyskania pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Należy podkreślić, że jeżeli drugi raz pojedziemy na tę samą stację diagnostyczną to koszt drugiego badania technicznego będzie niższy, niż koszt badania na innej stacji.

Badanie techniczne pojazdu – Co jeśli auto nie przejdzie przeglądu?

Należy pilnować badania technicznego pojazdu. Termin określony jest w pieczątce w dowodzie rejestracyjnym oraz w systemie CEPIK. Podczas kontroli, policja zatrzymuje dowód rejestracyjny, daje mandat i wystawia zaświadczenie na podstawie którego pojazd może dojechać do najbliższej stacji diagnostycznej.

Zazwyczaj unika się unieruchomienia pojazdu i wzywania lawety. Gorzej, jeśli pojazd bez ważnego badania technicznego bierze udział w kolizji lub wypadku drogowym. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania powołując się na zły stan techniczny samochodu.

Podsumowując, należy pilnować terminów badania technicznego samochodu. W ten sposób unikniemy ryzyka związanego z niepotrzebnymi kosztami finansowymi oraz zadbamy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym potwierdza, że auto jest bezpieczne i może poruszać się na drogach.

4.7/5 - (13 votes)