Jeżeli jesteśmy posiadaczami starszych modeli samochodów, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących złomowania pojazdów. Nigdy nie wiemy, kiedy na starsze roczniki „przyjdzie czas”, a często sprzedaż auta kilkunastoletniego staje się nieopłacalna. Wówczas najlepszym wyjściem może okazać się zezłomowanie pojazdu. Dotyczy to również aut, które uległy zniszczeniu lub kolizji, gdy ich naprawa staje się mało opłacalna.

Czy złomowanie auta jest opłacalne?

Wielu kierowców zastanawia się, czy złomowanie pojazdu jest w ogóle opłacalne. Powinniśmy zacząć je rozważać, kiedy ciągłe naprawy zaczynają przewyższać swoimi cenami koszt całego pojazdu. Jeżeli ciągłe odwiedzanie mechanika zaczyna być nieopłacalne, warto rozważyć zezłomowanie pojazdu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto udać się do ubezpieczalni i przekalkulować możliwe opcje. Jeżeli pojazd pomimo starej daty, wciąż jest sprawny i nie zagraża bezpieczeństwu, możemy próbować go sprzedać. Rynek samochodów używanych jest na tyle dynamiczny, że może okazać się to dobrą opcją. Jeżeli jednak to rozwiązanie nie będzie dla nas opłacalne, musimy zapoznać się z procedurami złomowania pojazdu.

Co zrobić, aby zezłomować pojazd?

Pierwszym krokiem w przypadku, gdy planujemy złomowanie naszego pojazdu, jest konieczność wyrejestrowania go w urzędzie. Warto jednak wiedzieć, że aby to zrobić, musimy podać konkretny powód. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi takiej jak złomowanie aut w Warszawie, ponieważ takie miejsca posiadają swoje specjalne procedury umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu.

Następnie punkt złomowania aut wydaje nam stosowny dokument, który musimy dostarczyć do urzędu do działu komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu.

Ile dostaniemy pieniędzy za zezłomowany pojazd?

Kwoty, które możemy otrzymać z punktu złomowania pojazdów, są różne. Zależy to w dużej mierze od stanu pojazdu, a także jego wagi. Zazwyczaj oscylują one pomiędzy 300, a 500 zł w przypadku pojazdów osobowych. Mimo iż wydaje się, że to niewiele, musimy pamiętać, że jest to cena za samochód, który nie nadaje się do dłuższego użytkowania, a więc po prostu złom.

Przed podjęciem decyzji o złomowaniu pojazdu, warto zapoznać się szczegółowo z całą procedurą, gdyż punkty złomowania. Skupy pojazdów posiadają swoje wewnętrzne procedury, jak np. wymagany komplet części. Oznacza to, że nie możemy nic wymontować z pojazdu, gdyż punkt odmówi jego przyjęcia.

Złomowanie samochodów – podsumowanie

Jak widzisz, złomowanie samochodów jest dobrym rozwiązaniem na pozbycie się pojazdów, które całkowicie straciły już wartość, albo ich naprawa jest kompletnie nieopłacalna. Pozwala również wyrejestrować pojazd z urzędu, dzięki czemu nie będziemy dalej obarczeni odpowiedzialnością za np. opłacanie ubezpieczenia.

Rate this post