Wiele osób zadaje wciąż powtarzające się pytanie? Czy złomowanie bez silnika jest możliwe? Niektórzy idą jeszcze dalej w swojej fantazji i pytają czy złomowanie bez samochodu jest w naszej firmie możliwe. O ile w pierwszym przypadku jeszcze możemy nieco pociągnąć temat (co zrobimy w dzisiejszym artykule), to chyba nie muszę dalej tłumaczyć, że złomowanie bez samochodu nie jest możliwe. Kropka.

Zajmijmy się więc częstym pomysłem osób, którzy generalnie chcę zezłomować swoje stare i strudzone auto, ale wcześniej pragną „wyciągnąć” z niego jeszcze tykające serce, czyt. silnik. O ile w niektórym przypadkach to może być całkiem rozsądnym podejściem, to niestety w zdecydowanej większości przypadków złomowanie auta bez silnika mija się z celem (finansowym).

Złomowanie bez silnika – Kiedy się opłaca?

Opłaca się w przypadku młodszych samochodów, do których części kosztują nadal spore pieniądze. Mówię tutaj o na prawdę świeżych i markowych autach, które przykładowo są po wypadku i ich naprawa nie jest opłacalna, natomiast silnik został nienaruszony i działa w 100%.

Niestety w realu wygląda to tak, że 95% samochodów to starsze auta, do których części można już kupić za niewielkie pieniądze. Dlatego inwestycja w „wyciągnięcie” silnika z samochodu może się zwyczajnie nie opłacać. Trzeba zapłacić warsztatowi, który taką usługę wykona, a później jeszcze znaleźć kupca na nasz silnik, co też nie zawsze jest proste. Niestety przy demontażu silnika mamy do czynienia z olejami, płynami i smarami, więc nie możemy takiej operacji przeprowadzić u siebie w garażu. Trzeba skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Czy auto bez silnika w ogóle zostanie przyjęcie do złomowania?

Tutaj pojawiają się kolejne schody. Niektóre stacje demontażu przyjmują niekompletne auta, a niektóre nie. To zależy od wewnętrznej polityki firmy. Jedno jest natomiast prawie pewne – Za odbiór i zezłomowanie niekompletnego auta (zwłaszcza bez silnika), trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Tak, nie przewidziało Ci się. Nie dość, że nie otrzymasz żadnych pieniędzy za swoje auto, to jeszcze trzeba będzie zapłacić za jego transport i złomowanie. Policz sobie teraz wszystkie koszty, jakie niesie za sobą złomowanie bez silnika.

  1. Koszt demontażu silnika w profesjonalnym warsztacie (kilkaset złotych).
  2. Koszt transportu autolawetą do stacji demontażu (auto przecież nie jeździ…).
  3. Koszt zezłomowania auta jako niekompletne (brak silnika i pewnie osprzętu też).

To wszystko składa się na całkiem sporą sumkę. Pamiętaj też, że taki używany silnik wcale nie musi sprzedać się z dnia na dzień i za taką kwotę jakiej oczekujesz. Musisz być więc w 100% pewny, że silnik z Twojego auta jest na tyle chodliwy, że na pewno go sprzedasz, oraz musi posiadać na tyle wysoką cenę rynkową, żeby cała ta operacja miała sens. Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłem Ci podjąć właściwą decyzję odnośnie złomowania bez silnika.

1/5 - (1 vote)