Czasami zdarza się tak, iż kupujemy jakiś pojazd ale nie spełnia on naszych oczekiwań. Oczywiście wtedy możemy postarać się o zwrot pieniędzy i oddaje auta osobie, od której kupiliśmy dany pojazd, ale nie o tym jest ten artykuł. Przyjmijmy hipotetyczną sytuację, gdzie interesuje nas złomowanie bez przerejestrowania.

Złomowanie bez przerejestrowania – O co chodzi?

Z różnych względów po zakupie auta nie zdążyliśmy go jeszcze przerejestrować i zmienić tablic rejestracyjnych. Mogła zdarzyć się taka sytuacja, iż po zakupie auto od razu znalazło się w warsztacie z poważną usterką i stało w nim przez kolejne dni lub nawet tygodnie. Innym razem może się zdarzyć, że po prostu zapomnieliśmy w terminie przerejestrować samochodu, ale jednak stwierdziliśmy że nie będziemy tego robić, bo auto należy zezłomować.

Generalnie Twoim obowiązkiem jest rejestracja samochodu w określonym ustawowo terminie (to również ma być bardziej przestrzegane już po Nowym Roku), ale jeśli już mamy auto nieprzerejestrowane i chcemy je zezłomować, to czy jest to w ogóle możliwe?

Jak zezłomować auto bez przerejestrowania?

Aby złomowanie bez przerejestrowania mogło mieć miejsce musisz udowodnić, że to Ty jesteś teraz prawnym właścicielem tego pojazdu mimo, iż Twoje dane nie widnieją w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu. Należy więc przygotować odpowiednie dokumenty, które potwierdzą fakt, iż zakupiłeś dany pojazd. Jakie konkretnie dokumenty?

  • Obecny dowód rejestracyjny
  • Kartę pojazdu (jeśli była wydana)
  • Umowę kupna-sprzedaży pomiędzy Tobą, a poprzednim właścicielem
  • Poprzednie umowy kupna-sprzedaży, jeśli poprzedni właściciel również nie przerejestrował auta na siebie (ciągłość umów)
  • Twój dowód osobisty

Dobrze jest mieć tez ze sobą potwierdzenie opłacenia podatku PCC, ale nie jest to konieczne. Jeśli kupiłeś auto od przedsiębiorcy to nawet nie masz takiego obowiązku. Jak widać, złomowanie bez przerejestrowania jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko potwierdzić własność auta i wszystko będzie załatwione pozytywnie zarówno przy złomowaniu jak i ewentualnej sprzedaży. Pamiętaj jednak, że mówimy o skrajnych przypadkach dlaczego auto nie zostało przerejestrowane. Generalnie należy pamiętać o tym, aby w ustawowym terminie auto zarejestrować na siebie.

4.2/5 - (4 votes)