Sprzedałeś swoje auto i nie wiesz jak należy zachować się w stosunku do Twojego Towarzystwa Ubezpieczeń? W tym artykule poruszymy kilka możliwych scenariuszy, które mogą znaleźć zastosowanie w Twoim przypadku. Sprzedaż auta a OC nie będzie już dla Ciebie problemem.

Zacznijmy od tego, że jako Sprzedający, nie musisz sprzedawać auta ze swoją polisą. Polisa OC z długim terminem ważności, może być również Twoją kartą przetargową podczas uzgadniania końcowej ceny za Twoje auto z Kupującym.

Zwrot z polisy OC

Jeśli Twój klient jest zdecydowany na zakup Twojego auta, ale proponuje mało atrakcyjną ofertę cenową, to możesz pójść z nim na kompromis. Mianowicie, możesz zaproponować mu sprzedaż auta w atrakcyjnej cenie, ale swoją polisę OC zabierasz ze sobą. Jak to zrobić? Wystarczy, że napiszesz z Kupującym oświadczenie o zrzeknięciu się polisy OC przez Kupującego na rzecz Sprzedającego. Takie oświadczenie znajdziesz np. tutaj.

W jakim celu tak czasami się robi? Ponieważ możesz zwrócić się później do swojej firmy ubezpieczeniowej o zwrot części składki na polisę OC. Zastanów się, czy w Twoim przypadku takie rozwiązanie nie będzie bardziej korzystne.

Dowiedz się też, co zrobić jeśli dowód rejestracyjny został zabrany przez policję

Sprzedaż auta z ważną polisą OC

Jeśli jednak sprzedałeś auto wraz ze swoją ważną polisą OC, to musisz jeszcze powiadomić o sprzedaży firmę ubezpieczeniową. Ważnym jest, abyś zapisał sobie numer polisy oraz dane auta dla szybszej identyfikacji w TU. Najlepiej jest zrobić sobie skan polisy jeszcze przed sprzedażą auta, a następnie zgłosić sprzedaż. Jak to zrobić? Na przykład w ten sposób:

  • prześlij skan polisy oraz umowy kupna-sprzedaży do swojej firmy ubezpieczeniowej w formie wiadomości e-mail,
  • odwiedź osobiście przedstawicielstwo swojej firmy ubezpieczeniowej wraz ze skanem polisy (lub zapisanymi danymi) oraz umową kupna-sprzedaży.

Sprzedaż auta a brak OC

W Polsce na ten moment musisz posiadać ważną polisę OC dla swojego samochodu osobowego. Jeśli więc posiadasz auto bez ważnego ubezpieczenia to jesteś narażony na konsekwencje. Warto więc opłacić choćby pierwszą składkę lub wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe (jeśli masz taką możliwość), a następnie dopiero sprzedawać auto. Pamiętaj również o tym, żeby poinformować swojego przyszłego nabywce o tym, że polisa jest opłacona np. tylko na kwartał lub pół roku.

 

Rate this post