Każdy samochód po zakupie musi zostać przerejestrowany. Nie każdy jednak wie, gdzie zarejestrować samochód oraz ile trwa rejestracja auta. Formalności związanych z rejestracją jest sporo, ale nie jest to takie trudne zadanie, jak może się wydawać. Jakie dokumenty są potrzebne i ile czasu czekamy na odbiór twardego dowodu rejestracyjnego?

Gdzie zarejestrować samochód?

Załóżmy przez chwilę, iż zakupiłeś właśnie swój nowy samochód. Nowy niestety tylko w sensie – kolejny 🙂 Który urząd będzie odpowiedni do załatwienia tego rodzaju sprawy? Oczywiście Urząd Skarbowy, a w nim najprawdopodobniej wydział komunikacji. Zaraz po zakupie auta, musisz zapłacić tzw. PCC, czyli podatek 2% od umowy zakupu pojazdu. Podatku PCC unikniesz, gdy wartość auta nie przekracza 1000 zł lub pojazd kupiłeś od firmy, a ona wystawiła Ci fakturę.

Ile trwa rejestracja samochodu?

Powiedzmy, że chcesz załatwić za jednym razem wszystkie formalności, związane z rejestracją samochodu. Przygotuj wszystkie dokumenty tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), oraz umowę/umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, że musisz zachować ciągłość umów. Następnie udaj się do Urzędu Skarbowego i wypełnić deklaracja PPC.

Po wypełnieniu i złożeniu deklaracji, otrzymasz druczek do zapłaty. Ok! Podatek od czynności cywilno-prawnych mamy z głowy.

Teraz przechodzimy do rejestracji. Udaj się do wydziału komunikacji w Twoim urzędzie z wszystkimi papierami. Uwaga: Weź ze sobą tablice rejestracyjne, które obecnie znajdują się na Twoim aucie.

Idziesz do wydziału komunikacji z dokumentami i tablicami rejestracyjnymi. Wypełniasz tam wniosek o rejestracje auta. Otrzymujesz tzw. miękki dowód i tymczasowe tablice rejestracyjne. Zakładasz tablice i jeździsz dopóki do urzędu nie trafi Twój twardy dowód rejestracyjny i nowe tablice. Oczywiście w międzyczasie, czeka Cię jeszcze opłata za rejestracje auta. Po upływie ok. 2 tygodni możesz ponownie udać się do urzędu skarbowego, po odbiór twardego dowodu i tablic. To wszystko! Jeśli miałbym powiedzieć, ile trwa rejestracja samochodu, to strzelałbym gdzieś w okolicach 20-45 min. Pamiętaj też, że w takich miejscach lubią być spore kolejki, więc rejestracja auta może potrwać jeszcze dłużej.

Wniosek w urzędzie
W pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek, formularz można znaleźć w odpowiednim urzędzie albo za pośrednictwem sieci. W dokumencie trzeba będzie podać takie informacje, jak numer VIN, markę i model samochodu oraz poprzednie tablice rejestracyjne, jeżeli auto jest używane. Do wypełnienia pozostaje jeszcze pole z numerem silnika, jednak urzędnicy nie wymagają takich informacji, także równie dobrze można zostawić tę rubrykę pustą.

Dokumenty do rejestracji samochodu


Aby zarejestrować samochód, będziemy potrzebować między innymi umowę kupna-sprzedaży, która potwierdzi prawo do danego pojazdu, kolejny dokument to dowód rejestracyjny oraz tablice.

W przypadku, gdy samochód ma dwóch właścicieli, będą musieli stawić się w urzędzie razem, ewentualnie można przedstawić pełnomocnictwo. Gdy samochód został kupiony w innym kraju na terenie UE, należy przygotować również dowód opłacenia akcyzy, zagraniczne dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.

rejestracja samochodu

Po złożeniu wniosku i przedstawieniu odpowiednich dokumentów, rejestracja samochodu zostaje zatwierdzona i otrzymujemy czasowe pozwolenie, które jest ważne przez 30 dni. Oczywiście zazwyczaj nie ma potrzeby wydawania takiego pozwolenia, gdyż dowód rejestracyjny przeważnie jest gotowy po 14 dniach.

Upoważnienie do rejestracji samochodu

Jeśli nie jesteś w stanie samemu udać się do urzędu komunikacji w celu rejestracji swojego auta to nic straconego. Możesz w tym celu upoważnić bliską osobę, która załatwi za Ciebie wszelkie formalności. Pamiętaj, że niezbędne będzie upoważnienie do rejestracji samochodu, które przekażesz tej osobie. Poniżej możesz pobrać bezpośrednio z naszej strony taki właśnie dokument.

==> Pobierz upoważnienie do rejestracji samochodu <==

Opłata za rejestracje samochodu

Wraz z dowodem rejestracyjnym otrzymujemy kartę pojazdu oraz decyzję o zarejestrowaniu samochodu. W urzędzie będziemy musieli okazać polisę OC z danymi nowego właściciela. Opłata za zarejestrowanie samochodu w Polsce to około 200 złotych, nie wspominając już o podatku 2% od wartości pojazdu, który trzeba zapłacić zaraz po zakupie auta, ale o tym w innym wpisie.

Rejestracja samochodu nie jest procesem skomplikowanym, jednak trzeba skompletować sporo dokumentów. Obecnie urzędy działają dość sprawnie, także jak odpowiednio się przygotujemy, jest szansa, że nie pochłonie to dużo naszego czasu.

Pamiętaj, że nasz blog jest prowadzony hobbystycznie. Nie traktuj zawartych tu informacji jako wyroczni, ponieważ NIE reprezentujemy organów prawa. Zawsze we wszystkich ważnych dla Ciebie kwestiach związanych z rejestracją samochodu, należy skontaktować się z odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania urzędem.

5/5 - (1 vote)