Pewnego pięknego dnia, budzisz się i przypominasz sobie, że właśnie skończyła się ważność badań technicznych dla Twojego auta. W sumie to nic wielkiego, bo przecież wystarczy pojechać na stacje kontroli pojazdów i zrobić przegląd w kilkanaście minut. Problem pojawia się, gdy auto jest już stare i wysłużone, a lista rzeczy do napraw w tym samochodzie, staje się coraz dłuższa… Zanim jednak odpowiem na pytanie co przeprowadzić złomowanie auta bez przeglądu, napiszę kilka słów na temat tego, co zrobi, aby auto przeszło badania techniczne.

Stacja diagnostyczna – Co sprawdzają w samochodzie?

Zanim pojedziesz na przegląd, warto zwrócić uwagę choćby na podstawowe rzeczy w samochodzie, aby wcześniej dokonać ich napraw. Warto wiedzieć, że jeśli auto nie spełnia wymogów, to pozytywne badanie techniczne pojazdu, może nie być możliwe. Jest również ryzyko zabrania dowodu rejestracyjnego przez Diagnostę.

Wymienię teraz kilka podstawowych rzeczy, które sprawdza stacja kontroli pojazdów:

  1. Oświetlenie pojazdu – Upewnij się, że prawidłowo świecą wszystkie żarówki w Twoim aucie. Sprawdź lampy przednie, tylne, kierunkowskazy, a także oświetlenie tablic rejestracyjnych ( bardzo ważne ). Przy okazji informacja dla osób, które wymieniły przednie lampy z tzw. „Anglika” – Auto nie przejdzie przeglądu z takimi lampami, więc wcześniej musicie wymienić je na wersje europejską.
  2. Hamulce – Chyba nie muszę nikomu mówić, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Musisz zadbać o bardzo dobry stan hamulca nożnego i „ręcznego”, zanim pojedziesz zrobić przegląd techniczny samochodu.
  3. Stan zawieszenia – Może być ciężko dokładnie ocenić stan poszczególnych elementów zawieszenia, bez pomocy mechanika, ale wstępny „audyt” stanu zawieszenia pod wymogi badań technicznych, możesz zrobić samemu. Wystarczy przejechać się po nierównej powierzchni i postarać się wyłapać słuchem wszelkie pukanie i stukanie. Następnie pojedź na duży, pusty parking, skręć maksymalnie kierownicą w prawo lub lewo i powoli rusz z miejsca ( zrób takie kółko ). Jeśli słyszysz „trykotanie”, to znaczy, że masz do zrobienia pewien element zawieszenia.
  4. Pozostałe – Jeśli masz wątpliwości, co do stanu amortyzatorów, silnika, lub emisji spalin, warto zanim pojedziesz na badanie techniczne pojazdu skontaktować się z Mechanikiem.

Jak wspomniałem wcześniej, stacja kontroli pojazdów, a raczej uprawiony Diagnosta, ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, do momentu naprawy wszelkich zaleconych usterek i zrobienia ponownego przeglądu technicznego w tej samej stacji diagnostycznej. Warto więc postarać się dużo wcześniej o naprawę rzeczy, które „bolą” nasz samochód 🙂

Auto nie przeszło badań technicznych

Złomowanie auta bez przegląduJest kilka możliwości, kiedy auto nie przeszło, lub nie przeszłoby przez badanie techniczne pojazdu. Jednak najczęstszym powodem rezygnacji właścicieli starych aut z robienia ponownych badań, są koszty. Auto wymaga wielu kosztownych napraw, jednak jego wartość rynkowa jest już bardzo niska i taka inwestycja jest po prostu pozbawiona sensu. To bardzo mocny argument i niestety musimy zdawać sobie z tego sprawę.

Czy można sprzedać auto bez ważnego przeglądu technicznego? Oczywiście, że tak. Nowy właściciel, musi sobie jednak zdawać sprawę z faktu, iż będzie musiał we własnym zakresie dokonać wszelkich napraw, aby zrobić przegląd techniczny samochodu. Często się to wiąże z dużymi kosztami, więc nie będziemy mogli liczyć na cenę rynkową za swoje auto. Istnieje również drugie rozwiązanie…

Złomowanie auta bez przeglądu

Uznałeś, że nie warto inwestować w stare auto, tylko po to, aby zrobić ponownie badania techniczne pojazdu. Nie chcesz również sprzedawać takiego samochodu innej osobie, ponieważ obawiasz się ewentualnych problemów, związanych z niezadowoleniem nowego właściciela, który odkrywa coraz to więcej „drobnostek do naprawy” 🙂

Postanawiasz więc załatwić sprawę szybko i sprawnie, bez ewentualnych problemów z kupującymi. Możesz od razu zadzwonić do stacji demontażu pojazdów, aby zabrała Twoje auto. W przypadku złomowania auta bez przeglądu, możesz liczyć na kilkaset złotych od stacji demontażu. Drugim rozwiązaniem, jest sprzedaż auto na złom. Wtedy co do ceny, trzeba dogadać się z właścicielem takiej firmy lub jej pracownikiem.

5/5 - (1 vote)