Czasami zdarza się tak, iż w przypływie emocji kupujemy w komisie jakieś auto, a później okazuje się, że nie ma ciągłości umów, lub brakuje innych, ważnych informacji. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że auto bez prawa rejestracji to spory kłopot, ponieważ nie będziemy mogli legalnie zmienić właściciela i dalej eksploatować taki pojazd. Słyszałem ostatnio o takim przypadku, gdzie klient kupił auto bez dowodu rejestracyjnego, a także nie otrzymał żadnego poświadczenia dowodu z Urzędu Komunikacji od sprzedającego.

Jak się później okazało, jest to auto bez prawa rejestracji, ponieważ zostało ono sprowadzone z Niemiec, ale bez dokumentów. W Polsce więc rejestracja nie będzie możliwa. Kupujący został wprowadzony w błąd przez Sprzedającego, który nie poinformował go, że sprzedaż samochodu bez dowodu rejestracyjnego nie powinna mieć miejsca. Obiecał mu przesłanie pocztą w ciągu kilku dni właściwego dowodu, który tak na prawdę nie istniał. Musimy więc – jako Kupujący – zdawać sobie sprawy z pewnych niuansów i nie ulegać manipulacji nieuczciwych sprzedawców.

Auto bez prawa rejestracji

Tak jak wspomniałem we wstępie tego artykułu, problemem jest nieświadomy zakup auta bez prawa do rejestracji w Polsce. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedający, którzy nie informują o tym fakcie, lub nawet otwarcie kłamią, aby tylko pozbyć się takiego trefnego pojazdu.

Jakich transakcji unikać? Poniżej podaje przykłady:

  • Auto jest sprowadzone z innego kraju, ale nie posiada oryginalnych dokumentów;
  • Jest brak ciągłości umów od osoby widocznej w dowodzie rejestracyjnym, do obecnego Sprzedającego;
  • Brakuje istotnych dokumentów, jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu;
  • W dowodzie rejestracyjnym, właścicielem ( współwłaścicielem? ) jest Bank, a Sprzedający nie przedstawił Ci dokumentu, potwierdzającego pełną spłatę zobowiązania;
  • Kiedy masz jakiekolwiek inne wątpliwości, co do dokumentów pojazdu.

auto bez prawa do rejestracjiOdnosząc się jeszcze do przedostatniego puntu warto zaznaczyć, iż poświadczenie dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, można uzyskać w urzędzie komunikacji, tam gdzie auto jest obecnie rejestrowane. Możesz więc poprosić wcześniej Sprzedającego, aby takie poświadczenie pobrał z Urzędu przed transakcją.Jest jeszcze jedna, nieco bardziej skomplikowana i problematyczna sytuacja z tym związana: Jeśli auto posiada kilka umów kupna-sprzedaży, a ostatni Właściciel nie przerejestrował auta, to po poświadczenie dowodu lub karty pojazdu, będziesz musiał udać się do urzędu komunikacji z dowodu rejestracyjnego ( a to może być nawet na drugim końcu Polski… ).

Warto więc tego dopilnować. Pamiętaj: Albo dowód rejestracyjny i karta pojazdu, albo poświadczenie dowodu i karty pojazdu z pieczątką Urzędu Komunikacji. Nigdy nie zgadzaj się na to, aby Sprzedający dosłał Ci pocztą te dokumenty. 

Sprzedaż lub złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że w naszym garażu stoi trefne auto bez prawa rejestracji i dowodu rejestracyjnego. Co w takim przypadku możemy zrobić? Jak pozbyć się takiego pojazdu szybko i legalnie? Weźmy pod uwagę kilka możliwości:

  1. Dalsza odsprzedaż, jeśli kupiliśmy auto na podstawie umowy kupna-sprzedaży – Trudno będzie nam sprzedać samochodów bez prawa do rejestracji, ponieważ nikt nie będzie chciał brać na siebie odpowiedzialności, związanej chociażby z otrzymaniem polisy OC dla samochodu, którego później nawet nie będzie można przerejestrować, ani zarejestrować ( jeśli auto jest sprowadzone bez papierów ). Ewentualnie ktoś może kupić takie auto ( jeśli przedstawia sensowną wartość rynkową ) na części, ale wtedy musi zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie będzie mógł później nic zrobić z tym autem. Jako Sprzedający – musimy o tym fakcie poinformować.
  2. Dalsza odsprzedaż, jeśli kupiliśmy auto bez żadnej umowy i dokumentów – Pomijając fakt, jaki sens jest kupowanie takiego auta bez papierów ( dla samych części? ), to dalsza odsprzedaż po prostu nie będzie możliwa. Jeśli to jest właśnie sytuacja, w której się znajdujesz, to zachęcamy do kontaktu telefonicznego, w celu dokładniejszego omówienia i zaproponowania możliwych rozwiązań, gdyż w tym przypadku historie są dużo bardziej skomplikowane.
  3. Złomowanie samochodu bez ciągłości umów lub dowodu rej. lub karty pojazdu – Jeśli brakuje ciągłości umów, to musisz zgłosić się do Urzędu Komunikacji, gdzie auto było zarejestrowane i poprosić o dokument, który zezwala na złomowanie auta. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Natomiast jeśli brakuje dowodu rejestracyjnego, to musisz uzyskać poświadczenie dowodu ( również z UK ). Co do karty pojazdu to najmniejszy problem, ponieważ wystarczy zwykłe oświadczenie o tym, że karta została zagubiona. Większość stacji demontażu pojazdów, nie robi problemów z kartą pojazdu, ale jeśli już trafisz na taką firmę, to albo zadzwoń do innej, albo również weź poświadczenie z UK.

Przypominam, że jeśli masz na prawdę trudną sytuacja, jak np. posiadasz auto bez żadnych papierów i nie wiesz co z nim zrobić, to warto skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Możliwe, że będziemy Ci w stanie pomóc. Mam nadzieję, że w tym artykule poruszyłem kilka ważnych kwestii i napiszecie w komentarze coś od siebie 🙂

5/5 - (2 votes)