Czy Ty również zastanawiasz się nad tym, jak wyrejestrować auto po złomowaniu lub jego sprzedaży? W tym artykule, dowiesz się wszystkiego na ten temat, a także otrzymasz cenne wskazówki, dzięki którym cała transakcja przebiegnie dla Ciebie w pełni bezpiecznie i jak najbardziej korzystnie. Przejdźmy więc od razu do konkretów i przyjrzyjmy się poszczególnym możliwością.

Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży w skupie aut

W tym przypadku, będziesz musiał podpisać umowę kupna-sprzedaży. Zanim jednak ją podpiszesz, dokładnie ją przeczytaj i sprawdź wpisane dane. Jakie dane, są tak na prawdę najważniejsze na umowie kupna-sprzedaży, bez których auto może nie zostać wyrejestrowane w urzędzie komunikacji?

  • Czy data i miejscowość jest wpisana poprawnie;
  • Czy zgadzają się dane osobowe ( imię, nazwisko, adres, pesel, nr. dowodu );
  • Czy numer VIN pojazdu jest identycznie przepisany z dowodu rejestracyjnego;

Warto dopisać przy dacie godzinę sprzedaży pojazdu. To bardzo istotne, ponieważ ktoś będzie mógł jeszcze w tym czasie narobić nam problemów ( mandaty z fotoradarów, czy bardziej hardcorowe – tankowanie auta bez płacenia ). Jeśli mamy umowę kupna-sprzedaży z wpisaną datą i konkretną godziną, to mamy 100%-towy dowód na to, iż auto zostało już wtedy sprzedane i użytkowane dalej przez nowego Nabywcę.

Gdy już posiadasz umowę kupna-sprzedaży, to wystarczy udać się do wydziału komunikacji w Twoim mieście ( lub tam, gdzie auto jest zarejestrowane ), oraz zgłosić sprzedaż auta na podstawie tejże umowy. Zostaniesz prawdopodobnie poproszony o wypełnienie bardziej krótkiego formularza zbycia się auta i to wszystko. W tym przypadku, taka usługa jest bezpłatna.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu

Drugą opcją, jest wybranie kasacji pojazdów. Zanim jednak to zrobisz, możesz sprawdzić ile płacą za złomowanie. Jeśli mówimy o kasacji auta, to w tym przypadku otrzymamy od stacji demontażu pojazdów tzw. zaświadczenie o zezłomowaniu. Tutaj nie musimy zbytnio martwić się o możliwość wystąpienia pomyłki, ale jak najbardziej warto dokładnie sprawdzić całe takie zaświadczenie, zanim je podpiszemy. Zapoznajmy się przede wszystkim z takimi informacjami jak:

  • Numer VIN;
  • Twoje dane osobowe.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniuGdy już posiadamy takie zaświadczenie, to wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu nastąpi już bardzo niedługo.

Musisz teraz udać się do wydziału komunikacji, w którym auto jest zarejestrowane.

Następnie będziesz musiał wypełnić wniosek, informujący o zezłomowaniu auta. Jeśli trafisz na dobrą stację demontażu, to otrzymasz od nich już wypełniony wniosek, który będzie trzeba jedynie podpisać i dołączyć do wszystkich dokumentów.

Należy jeszcze dokonać opłaty, która na ten moment kiedy piszę ten artykuł, wynosi 10,00 zł. Ok, podsumujmy jakie dokumenty dokładnie musisz posiadać, aby wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu mogło przejść poprawnie:

  • zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu od stacji demontażu;
  • wypełniony wniosek zgłoszeniowy do wydziału komunikacji;
  • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej;
  • dowód osobisty;

Od stacji demontażu, powinieneś otrzymać z powrotem wszystkie dokumenty auta tj. oznaczony dowód rejestracyjny, oznaczone tablice rejestracyjne, kartę pojazdu ( jeśli była wydana ), i ewentualnie inne dokumenty, które były istotne. Wszystkie te dokumenty, również należy dołączyć razem z otrzymaną dokumentacją od stacji demontażu, którą wypisałem powyżej. Jak widzisz, wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu jest nieco bardziej skomplikowane, niż po prostu normalna sprzedaż w skupie.

W przypadku zwyczajnej sprzedaży, możesz uzyskać zdecydowanie większą kwotę za swoje stare auto, a formalności to jedynie wypisanie umowy kupna-sprzedaży i zgłoszenie jej w urzędzie. To wszystko. Pamiętaj jednak, że w tej branży działa sporo naciągaczy, więc warto wybrać sprawdzonego partnera. Jeśli szukasz skupu aut w Warszawie, to serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą 🙂 Działamy również poza Warszawą, w promieniu ok. 50 km od centrum.

2.3/5 - (6 votes)