Jeśli mieliśmy wypadek lub kolizje drogową, a policja została wezwana na miejsce zdarzenia i zabrany został dowód rejestracyjny Twojego pojazdu, to nie będziesz mógł zezłomować auta. Autokasacja lub firmy skupujący uszkodzone pojazdy, wymagają od ich właściciela jakiegoś dokumentu, który będzie potwierdzeniem własności i parametrów auta.

Dowód rejestracyjny zabrany przez Policje – Co zrobić w takim przypadku?

Jeśli auto zostało w międzyczasie naprawione i pozytywnie przeszło przegląd techniczny po stłuczce, możemy zgłosić się do wydziału komunikacji, w celu odzyskania naszego twardego dowodu rejestracyjnego. Trzeba będzie wypełnić na miejscu krótki formularz/wniosek i przedstawić następujące dokumenty:

  • dowód osobisty;
  • potwierdzenie przeglądu technicznego ze stacji diagnostycznej;
  • upoważnienie od współwłaściciela ( jeśli jest w dowodzie rej. ).

Dowód rejestracyjny otrzymamy od ręki, lub w ciągu określonego czasu w zależności od danego wydziału.

Co zrobić w przypadku, kiedy auto jest uszkodzone i nie zamierzamy go naprawiać tylko oddać na złom lub sprzedać? Wtedy będzie nam potrzebne poświadczenie dowodu rejestracyjnego z wydziału komunikacji, w którym auto jest zarejestrowane. Dowód rejestracyjny zabrany przez Policje wcale nie musi do nas wrócić. Wystarczy poświadczenie z urzędu i już możemy załatwić dalsze formalności.

accident-699964_960_720Należy podobnie udać się do wydziału komunikacji, poprosić o wystawienie takiego poświadczenia, a następnie wypełnić odpowiedni wniosek. Należy posiadać ze sobą dowód osobisty i upoważnienie współwłaściciela jeśli taki widnieje w dowodzie rejestracyjnym auta. W tym przypadku nie będzie potrzebne zaświadczenie o przebytym przeglądzie technicznym po kolizji drogowej.

Jeśli posiadamy już fizycznie dowód rejestracyjny auta lub poświadczenie dowodu z wydziału komunikacji, możemy spokojnie oddać auto na złom lub zadzwonić do firmy skupującej auta.

5/5 - (2 votes)