Jeśli jesteś właścicielem starego samochodu, które chcesz zezłomować, tudzież sprzedać na części, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeprowadzę Cię teraz krok po kroku, w jaki sposób zezłomować swoje stare auto sprawnie i w pełni legalnie, uzyskując przy tym jak największą sumę pieniędzy.

Jak zezłomować auto?

Sam proces złomowania samochodu jest prosty i w zdecydowanej większości przypadków bardzo szybki. Zwykle nie musimy nawet udawać się na stacje demontażu pojazdów, bo wszelkie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta otrzymujemy od ręki po załadunku pojazdu. Przejdźmy więc do konkretów:

1 krok – Przygotuj dokumenty pojazdu

Firmy zajmujące się złomowaniem, pośrednictwem w sprzedaży, czy też skupem aut na części, wymagają od Ciebie niezbędnej dokumentacji pojazdu. Będziesz potrzebował następujących dokumentów:

  • dowód rejestracyjny lub poświadczenie dowodu rejestracyjnego z Urzędu Komunikacji,
  • kartę pojazdu ( jeśli była wydana ), lub poświadczenie karty z Urzędu Komunikacji,
  • ostatnią, polisę OC,

2 krok – Wizyta na stacji demontażu pojazdów lub zamówienie lawety

Jak zezłomować autoNie musisz tracić czasu na samodzielne dostarczanie pojazdu, bo wystarczy skontaktować się z odpowiednią firmą ( np. naszą, jeśli jesteś z Warszawy lub okolic ) i zostanie wysłana do Ciebie auto-laweta wraz z dokumentacją. Przy odbiorze auta podpisujesz tylko odpowiednie dokumenty i otrzymujesz ustaloną wcześniej kwotę pieniędzy.

3 krok – Wizyta w Urzędzie Komunikacji i informacja o sprzedaży/złomowaniu do ubezpieczyciela

Jeśli posiadasz już zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów lub umowę kupna-sprzedaży, należy udać się z takim dokumentem do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, odpowiedniego do ostatniej rejestracji auta. Należy poinformować Urzędnika o sprzedaży auta i wypełnić krótki druczek na miejscu.

Koniecznie zgłoś się również do ubezpieczyciela, aby zgłosić sprzedaż lub złomowanie auta. Informację o sprzedaży pojazdu, można wysłać również mailowo lub faksem.

Ważne:
Zanim przekażesz pracownikowi firmy złomującej samochody wszelkie dokumenty, zrób sobie skan polisy ubezpieczeniowej, aby później szybko i sprawnie zgłosić zbycie się auta. Pracownik firmy ubezpieczeniowej, będzie wymagał od Ciebie takich informacji, jak numer polisy i dokument potwierdzający zbycie się auta, a także poprosi o okazanie Twojego dowodu osobistego.

To już właściwie wszystko. Od teraz jesteś wolny od wszelkich opłat, związanych z utrzymaniem starego samochodu i wiesz już jak zezłomować auto w pełni legalnie.

Poniżej znajdziesz artykuły uzupełniające, które mogą Ci się przydać:

5/5 - (3 votes)