Jeśli dowód rejestracyjny samochodu, który chcesz zezłomować został zagubiony lub zabrany przez policję, to jego złomowanie lub sprzedaż nie będzie możliwa. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy zgubimy kartę pojazdu. Co należy w takim wypadku zrobić, aby sprzedać lub oddać na szrot nasze stare auto? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego

Jeśli jesteś właścicielem auta i zagubiłeś dowód rejestracyjny lub po prostu został on zabrany przez policje po wypadku, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany został nasz pojazd, w celu uzyskania poświadczenia dowodu rejestracyjnego.

Takie poświadczenie, zazwyczaj wydawane jest w ciągu kilku minut, a jego koszt to ok. 10-20 zł, w zależności od urzędu. W przypadku, kiedy auto nie zostało przez Ciebie przerejestrowane, trzeba będzie udać się do wydziału komunikacji w mieście, w którym ostatnio auto było rejestrowane wraz z umową ( lub umowami ) kupna-sprzedaży pojazdu, w celu weryfikacji danych. Posiadając takie poświadczenie, złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Złomowanie auta bez karty pojazdu – Czy można sprzedać takie auto?

Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie z tym, że niektóre stacje demontażu pojazdów nie wymagają od Ciebie poświadczenia karty z urzędu, a jedynie oświadczenie spisywane z pracownikiem przy odbiorze auta. Czasami jednak wymagane jest również podobne poświadczenie, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego.

Zgubiona karta pojazdu a wyrejestrowanie

Brak karty pojazdu przy złomowaniuNależy zrobić wtedy to samo, czyli udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji w celu zdobycia takiego poświadczenia. Koszt uzyskania takiego dokumentu, również wygląda podobnie. Jeśli dane auto zamierzasz sprzedać, to takie poświadczenie jest niezbędne.

Jak widzisz, złomowanie czy sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba dopełnić niezbędnych formalności. Tak już jest w naszym kraju, że trzeba cały czas być na bieżąco z wprowadzanymi przez rządzących zmianami, dlatego też nie traktuj tego artykułu ( jak i innych na tej stronie ) jako wyroczni. Zawsze warto zadzwonić do urzędu komunikacji w swojej miejscowości i dopytać jak obecnie wygląda sytuacja z kwestią wyrejestrowania auta bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu.

Czy można sprzedać samochód bez karty pojazdu?

Na pewno Twoim obowiązkiem jest powiadomić kupującego o braku karty pojazdu. Warto również poinstruować go, co należy w takiej sytuacji zrobić lub dosłownie załatwić to za niego. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, iż po poświadczenie karty pojazdu trzeba będzie zgłosić się do urzędu komunikacji właściwego dla właściciela z dowodu rejestracyjnego.

Często „wycieczki” po zakup auta to nawet kilkaset kilometrów, więc lepiej od razu dopilnować wszelkich formalności. Na pytanie, czy można sprzedać auto bez karty pojazdu jest prosta: Teoretycznie można, o ile kupujący jest świadom takiej sytuacji i wie co należy w takim przypadku zrobić. Jeśli nie poinformujesz o tym fakcie kupującego to mogą grozić Ci konsekwencje lub zwrot pojazdu.

Każdemu z nas może przytrafić się taka sytuacja, że zgubimy kartę pojazdu lub dowód rejestracyjny naszego samochodu. Na szczęście istnieją kroki, dzięki którym jesteśmy w stanie w umiarkowanie prosty sposób załatwić kwestie formalności w urzędzie.

3.8/5 - (5 votes)