Złomowanie samochodu, to zazwyczaj proces szybki i sprawny, o ile mamy do czynienia z kompetentną stacją demontażu pojazdów, zapewniającą odbiór pojazdu z wyznaczonego przez Ciebie miejsca auto-lawetą. Można oczywiście samemu zaprowadzić takie auto na złom, ale będziemy musieli liczyć się z dłuższym czasem załatwienia wszelkich formalności na miejscu.

Dlaczego tak się dzieje? Trzeba będzie poczekać na swoją kolei przy wadze, a także w biurze firmy, oczekując na wystawienie dokumentów o kasacji pojazdu. Zamawiając lawetę oszczędzimy sobie czasu, ponieważ wszelkie formalności załatwiane są ( w 99% przypadków ) na miejscu, a wagę samochodu ustala się na podstawie masy własnej z dowodu rejestracyjnego. Więcej na temat wycena auta, znajdziesz tutaj.

Ok, ale wróćmy do tematu tego artykułu, czyli jakie dokumenty musi posiadać właściciel starego auta, żeby skorzystać z usługi złomowania? Już odpowiadam 🙂

Dokumenty potrzebne do złomowania auta

DokumentyJeśli auto było przerejestrowane na Ciebie, to powinieneś posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC. Jeśli auto zostało rozbite lub/i karta pojazdu zagubiona, to wystarczy poświadczenie z UK lub, w przypadku karty pojazdu, oświadczenie, ale o tym dokładniej napiszę jeszcze w kolejnym artykule. Jeśli więc posiadasz komplet takich dokumentów, to możesz już spokojnie skontaktować się z wybraną przez siebie stacją demontażu pojazdów i oddać auto na szrot.

W przypadku, kiedy auto nie było przez Ciebie przerejestrowane, wymagana jest ciągłość umów kupna-sprzedaży, aby skorzystać z usługi złomowania. Musisz przedstawić wszystkie umowy od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie, oraz pozostałe dokumenty potrzebne do złomowania auta. Więcej na temat kasacji pojazdów bez ciągłości umów i problemów z tym związanych, napisałem tutaj.

Złomowanie samochodu ze współwłaścicielem – upoważnienie do złomowania

Czasami zdarza się tak, że auto posiada jednego lub więcej współwłaścicieli. Co należy w takim razie zrobić, jeśli chcemy zezłomować takie auto? Jeśli jest taka możliwość, to najprościej będzie zgromadzić wszystkich współwłaścicieli w momencie odbioru pojazdu, aby wszyscy złożyli podpis pod dokumentami.

Należy pamiętać, że potrzebne będą dowody osobiste współwłaścicieli do wglądu przez pracownika stacji. Często jednak zdarza się, że współwłaściciel nie jest w stanie pojawić się w takim miejscu, dlatego tutaj nam upoważnienie dla Ciebie. Jest jeszcze więcej różnych problemów, związanych ze współwłaścicielem lub współwłaścicielami, podczas złomowania lub sprzedaży auta, dlatego na ten temat napiszę jeszcze oddzielny artykuł w najbliższej przyszłości.

3.5/5 - (2 votes)