Jednym z wielu absurdalnych przepisów w naszym kraju jest przymusowe ubezpieczenie OC dla każdego, nawet nieużywanego samochodu. Wielu właścicieli starych aut jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co naraża się na ewentualne problemy i kary finansowe. W dzisiejszym artykule, postaramy się wyjaśnić przeciętnemu Kowalskiemu hipotetyczne sytuacje z tym związane 🙂

Złomowanie auta a OC

Odpowiedź jest bardzo krótka – tak, można, ale należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami, o których nie zawsze zostaniemy poinformowani przez stacje demontażu pojazdów lub skup aut na złom. W 90% przypadków, nasze auto zostanie bez problemu przyjęte do złomowania i wystawione zostanie zaświadczenie o kasacji pojazdu. Żeby jednak auto zostało wyrejestrowane w Urzędzie Komunikacji, należy to zaświadczenie zanieść do odpowiedniego wydziału i tutaj właśnie może być problem…

Kary za brak OC

Złomowanie auta a ocZazwyczaj na zaświadczeniu od stacji demontażu pojazdów jest informacja o tym, że samochód został przyjęty z ważną polisą OC… lub nie. Pojawia się wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że taka informacja zostanie sprawdzona przez odpowiedniego urzędnika i zgłoszona do Funduszu Gwarancyjnego. Następnie możemy zostać ukarani znaczącą kwotą za brak ważnej polisy przez ustalony czas.

Niestety kary są dość spore, bo posiadają rozpiętość od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto więc zwrócić na ten fakt swoją uwagę, ponieważ konsekwencje mogą być na prawdę poważne. Według nas, złomowanie auta bez OC jest obarczone dużym ryzykiem, o którym właściciele starych aut nie zdają sobie sprawy, a kilka razy słyszeliśmy już o takich przypadkach.

Sprzedaż auta bez OC

Jeśli postanowiłeś sprzedać na rynku wtórnym swoje stare auto i kończy się jemu ważność polisy ubezpieczeniowej, to nie zapomnij poinformować o tym fakcie nowego Nabywcy. Musimy pamiętać, że zawsze powinna być zachowana ciągłość ubezpieczenia każdego samochodu ( nawet jeśli auto stoi od lat zarośnięte w krzakach ).

Data sprzedaży auta na umowie to termin, do którego Twoim obowiązkiem było zapewnić ubezpieczenie pojazdu, ale jeśli zdarzyłoby się, że polisa zakończyła się kilka dni/tygodni wcześniej, to i tak prawdopodobieństwo kary od Funduszu Gwarancyjnego jest bardzo niewielkie. Zazwyczaj taka luka w ubezpieczeniu, wykrywana jest w przypadku donosu na inną osobę i przy podobnych sytuacjach. Jeśli jednak chcesz mieć spokojną głowę, to polecamy zawrzeć polisę OC i dopiero sprzedać lub zezłomować pojazd. Zawsze później możesz wycofać ubezpieczenie i odebrać część składki.

Więcej na temat sprzedaży auta a OC

Sprzedaż pojazdu w skupie aut

W przypadku sprzedaży pojazdu w skupie aut jest podobnie. Jeśli nikt „życzliwy” nie poinformuje urzędu komunikacji o braku ważnej polisy OC, to masz szanse, że Ci się upiecze 🙂 Warto jednak mieć na uwadze, że takie prawdopodobieństwo istnieje, dlatego lepiej nie ryzykować. My ze swojej strony sugerujemy, aby zawsze posiadać ważną polisę OC w każdym przypadku, ponieważ takie jest prawo, a konsekwencje finansowe mogą być bardzo niemiłe.

5/5 - (3 votes)