Jeśli zdarzył Ci się wypadek samochody i Twoje auto nie nadaje się już do dalszej eksploatacji, albo koszt jego naprawy przewyższa rynkową wartość, warto rozważyć jego złomowanie.
Proces ten w przypadku pojazdu uszkodzonego nie różni się w żaden sposób od klasycznej sytuacji, natomiast w tym wypadku występują czasami różnego rodzaju problemy z dokumentacją, o których postaram się napisać kilka słów w tym artykule.
Złomowanie aut uszkodzonych
Do przeprowadzenia wszelkich czynności, związanych z kasacją pojazdu uszkodzonego, potrzebny będzie komplet dokumentów, czyli:
- dowód rejestracyjny ( lub poświadczenie z urzędu komunikacji ),
- karta pojazdu ( jeżeli była wydana ),
- ostatnia aktualna polisa OC,
- ciągłość umów kupna-sprzedaży/faktur ( jeżeli auto nie było przerejestrowane ).
Kasacja pojazdu uszkodzonego – krok po kroku
Jeśli posiadasz już komplet dokumentów, to należy odnaleźć stacje demontażu pojazdów w swojej okolicy lub skup aut na części ( możesz skontaktować się również z naszą firmą, ponieważ skupujemy takie pojazdy ) i podczas rozmowy telefonicznej ustalić wszelkie szczegóły, związane z odbiorem auta. Należy dokładnie poinformować konsultanta firmy złomującej o stanie pojazdu, aby można było dostosować odpowiedni pojazd specjalistyczny do transportu z wyznaczonego przez Ciebie miejsca.
Na miejscu wypełniacie z pracownikiem firmy umowę kupna lub upoważnienie do złomowania i otrzymany dokument przedstawiasz we właściwym urzędzie komunikacji celem wyrejestrowania auta. Nie zapomnij również zgłosić fakt sprzedaży / kasacji pojazdu do swojego ubezpieczyciela. Złomowanie aut uszkodzonych jest w tym przypadku najprostszym rozwiązaniem.
Policja zabrała dowód rejestracyjny – Jak zezłomować auto?
Jeśli po wypadku samochodowym policja zabrała dowód rejestracyjny Twojego pojazdu, to potrzebował będziesz poświadczenia o dowodzie rejestracyjny z WK. Nie wystarczy samo pokwitowanie pobrania dowodu od Policjanta, aby zezłomować lub sprzedać takie auto. Co należy zrobić i jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania takiego poświadczenia?
Przygotuj następujące dokumenty:
- pokwitowanie od policji,
- ważną polisę OC,
- dowód osobisty,
- komplet umów kupna-sprzedaży/faktur, jeżeli auto nie było przerejestrowane.
Następnie udaj się do właściwego Urzędu Komunikacji.
Ważne:
Musisz zgłosić się do tego wydziału, który masz podany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli więc auto nie było przez Ciebie przerejestrowane i jeździłeś na danych poprzedniego właściciela, będziesz musiał zgłosić się do WK właściwego w dowodzie.
Przekazując komplet dokumentów pracownikowi WK poproś o poświadczenie dowodu rejestracyjnego, ponieważ zamierzasz auto sprzedać/zezłomować. Taka operacja czasami jest płatna ( kilkanaście złotych ). To już zależy od konkretnego wydziału.
Posiadając już poświadczenie dowodu rejestracyjnego możesz spokojnie przystąpić do procedury sprzedaży/kasacji pojazdu uszkodzonego lub powypadkowego. Pamiętaj, że czasami auto uszkodzone przedstawia jeszcze realną wartość rynkową, dlatego warto zapoznać się z opinią i wyceną innych firm – np. naszą, zanim zdecydujesz się ostatecznie na złomowanie. Pozwoli Ci to uzyskać bardziej korzystną kwotę za swoje uszkodzone auto.