Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?

Brak ciągłości umówKupiłeś samochód, cieszysz się podróżowaniem nim, ale w pewnym momencie spostrzegasz się, że brakuje jednej lub więcej umów kupna-sprzedaży od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie. Możliwe, że próbowałeś zarejestrować swój pojazd w Urzędzie Komunikacji, ale zostałeś odprawiony z kwitkiem do domu, ponieważ brakuje tychże umów. Mogło się też zdarzyć, że zgubiłeś jedną lub więcej umów, a auto nie było na Ciebie przerejestrowane i dalej były one potrzebne do przerejestrowania pojazdu. Co zrobić w sytuacji, kiedy sprzedajesz samochód i zauważasz lukę w historii auta? Czy kupujący będzie mógł normalnie zarejestrować auto na siebie? Jak wyglądają kwestie związane ze złomowaniem takiego pojazdu? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Brak ciągłości umów – Zgubiona umowa kupna-sprzedaży samochodu

Zgubiona umowa kupna sprzedażyŻeby legalnie zarejestrować używane auto w Polsce, które miało kilku właścicieli od dowodu rejestracyjnego aż do Ciebie ( zakładając, że auto nie było w międzyczasie przerejestrowane na inną osobę i nie został wydany nowy dowód rejestracyjny ), musisz posiadać ciągłość umów kupna sprzedaży od osoby, której dane znajdują się w dowodzie rejestracyjny do Ciebie.

Przykład:

Pan Adam kupił samochód od Pana Piotra. Auto było zarejestrowane na Pana Piotra i w dowodzie rejestracyjnym auta widniały jego dane. Pan Adam i Pan Piotr spisali umowę kupna sprzedaży i odtąd właścicielem auta był już Pan Adam. Jak się później okazało, auto nie spełniało oczekiwań Pana Adama, więc ten postanowił nie przerejestrowywać samochodu na siebie tylko go sprzedać. Pan Adam sprzedał więc auto Panu Jackowi. Aby Pan Jacek mógł zarejestrować auto, Pan Adam musiał mu dać wszystkie papiery od samochodu tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także poprzednią umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy nim a Panem Piotrem. Mając taki komplet dokumentów, Pan Jacek mógł spokojnie zarejestrować auto na siebie, ale stwierdził jednak, że nie będzie tego robił, ponieważ potrzebuje takiego auta tylko na 3 miesiące, a później go sprzeda.

Problem z rejestracją samochodu – brak jednej umowy kupna sprzedaży

Pan Jacek jak powiedział tak zrobił i sprzedał auto Pani Krystynie. Niestety podczas przeprowadzki, Pan Jacek zgubił gdzieś umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem i przekazał Pani Krystynie niepełny komplet dokumentów, tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tylko ostatnią umowę kupna-sprzedaży. Pani Krystyna była bardzo szczęśliwa, ponieważ kupiła świetne auto w bardzo okazyjnej cenie. Szybko jednak to szczęście zamieniło się w złość i żal do Pana Jacka, ponieważ gdy Pani Krystyna chciała zarejestrować to auto w swoim Urzędzie Komunikacji, otrzymała odpowiedź negatywną z powodu braku ciągłości umów kupna-sprzedaży. Dokładnie chodziło właśnie o tę brakującą umowę, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem. Pani Krystyna kilkukrotnie próbowała skontaktować się z Panem Jackiem, w celu uzyskania brakującej umowy kupna-sprzedaży, niestety bezskutecznie….

Pani Krystyna została z samochodem, którego nie można zarejestrować, ale trzeba regularnie płacić za niego ubezpieczenie OC. Dodatkowo może zostać ukarana przez policję mandatem za poruszanie się pojazdem nieprzerejestrowanym ( w czasie dłuższym niż 30 dni ). Pani Krystyna postanawia więc sprzedać samochód. Niestety nikt nie jest zainteresowany zakupem auta bez ciągłości wszystkich umów od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Pani Krystyny, ponieważ zainteresowani wiedzą, że takiego auta nie będzie można w normalny sposób zarejestrować. Pani Krystyna jest załamana i chce się jak najszybciej pozbyć swojego auta, gdyż zbliża się do zapłaty rata za OC. Postanawia się ostatecznie rozstać się z autem oddając go na złom.

I tutaj kolejna niespodzianka!

Brak jednej umowy kupna sprzedażyNiestety stacja demontażu pojazdów nie może przyjąć auta Pani Krystyny i wystawić zaświadczenia o złomowaniu, ponieważ Pani Krystyna nie posiada ciągłości umów kupna-sprzedaży auta! Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy pozostaje nam płacić OC do końca życia za samochód, którym nawet nie możemy jeździć?!

Jak zarejestrować, sprzedać, lub zezłomować auto bez ciągłości umów kupna-sprzedaży?

Poniżej przedstawiam skuteczne metody, dzięki którym będziesz w stanie wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji:

 • Poproś sprzedającego, aby przesłał Ci brakujące umowy kupna-sprzedaży lub odstąp od umowy.

To absolutna podstawa. Możliwe, że sprzedający po prostu z roztargnienia nie dołączył do dokumentacji pojazdu brakujących umów. Jeśli sprzedający zacznie kręcić i oszukiwać, powiedz mu o możliwości zwrotu auta na podstawie „wady umowy”, ponieważ brak ciągłości umów, można podciągnąć pod ten paragraf. Powołaj się na: Art. 556. k.c., Art. 557. k.c., oraz Art. 560. k.c.

 • Skorzystaj z usług detektywistycznych.

Może być tak, że kupujący wykazuje dobrą wolę współpracy, ale z zapisów znajdujących się na umowie nie masz prawa do odstąpienia od umowy, lub będzie to bardzo trudne i kosztowne. Niestety ciężar i koszta udowodnienia winy lub odnalezienia zagubionych dokumentów spoczywają na Tobie, dlatego nieoceniona może okazać się pomoc detektywa.

 • Zapytaj w poprzednim Urzędzie Komunikacji

Mam na myśli ten UK, gdzie auto było następnie rejestrowane przed umową, której brakuje. Jest szansa, że uda Ci się uzyskać kopie takiej umowy ( o ile ówczesny właściciel podbił umowę do PPC ). Nie będzie t rzecz jasna oryginał, ale taka kopia – potwierdzona pieczątką i podpisem urzędnika – będzie miała wartość przy kolejnej rejestracji. Nie jest to proste i nie zawsze uda się uzyskać taką kopie, ale warto spróbować.

3.6/5 - (10 votes)

31 komentarzy do “Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?”

 1. Witam. Posiadam starego poloneza ktorego kupilem od pana i on na siebie nie przerejestrowal, dal mi umowe miedzy soba a poprzednim wlascicielem gdy ja od niego kupowalem. Niestety ta umowe miedzy nimi zgubilem. Niedawno oplacilem oc lecz poloneza chyba nie oplaca sie remontowac i chce go wyzlomowac aby odzyskac oc. Czy da rade cos z tym zrobic? I czy bylibyscie sklonni przyjechac po niego 80km od warszawy? Miejscowosc Jamielne, gmina stoczek Łukowski 21-450. Jesli tak prosze o kontakt 799039755. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Patryku, tego auta nie można zarejestrować, ani nie powinieneś go dalej odsprzedawać, ponieważ posiada wadę prawną. Niestety ta lokalizacja nie jest obsługiwana przez naszą firmę. Działamy głównie w Warszawie i okolicach ( max 20-30 km ). Pozdrawiamy

   Odpowiedz
  • Witam, mam do kasacji matiza, nie byl przerejestrowany i jedna umowa sie zawieruszyła. Mieszkam w warszawie. Czy skupujecie takie pojazdy?

   Odpowiedz
  • Witam, zakupiłem auto i w dowodzie jest nazwisko innej osoby niż ta od której kupiłem samochód, dzwoniłem do sprzedającego aby wysłał mi brakującą umowe/umowy, jeżeli sprzedający zacznie coś kombinować i nie wyślę mi tej umowy to gdzie mogę to zgłosić?

   Odpowiedz
   • Jeśli sprzedający nie doślę brakującej umowy/umów, to można zgodnie z prawem zwrócić takie auto na podstawie wady ukrytej.

    Odpowiedz
  • Nie mam pojęcia Janek. Może to przypadkowe 'zamulenie’ serwera. Postaramy się zwrócić uwagę naszego informatyka na szybkość ładowania strony 😉

   Odpowiedz
 2. Witam, niestety zakupiłem auto bez ciągłości umów, było to kilka lat temu, auta nie mogę przerejestrować, brak kontaktu ze sprzedającym, a ja jestem z Warszawy, auto zakupione w Gdańsku i chciałbym w końcu oddać tego grata na złom, czy takie auto również możecie zezłomować?

  Odpowiedz
 3. Panie Marku,
  Proszę zapoznać się z treścią artykułu. To są możliwe opcje, jakie może Pan wykorzystać. Z odzyskaniem papierów lub ustaleniem własności jest czasami sporo zachodu, a jeśli auto jest warte 500 zł to kompletnie mija się z celem…

  Odpowiedz
 4. W polsce policja NIE KARA MANDATEM za nie przerejestrowanie w ciagu 30dni.Zle piszecie.!!!!! Ja nigdy nie przerejestrowalem i latalem 2lata na dowodzie porzedniego wlasciciela!!!! Dlaczego???? Przeczytaj na fole dowodu co jest napisane!! To JEST TYLKO POUCZENIE.!!! mozna latac i latac.Nie dajcie sobie wciskac mandatow za pouczenia!!!

  Odpowiedz
  • Young23, częściowo masz racje. Rzeczywiście ciężko jest dostać mandat na tej podstawie, jeśli mamy umowę kupna-sprzedaży. Po prostu były takie próby ustanowienia kary w wysokości aż 50% ( jak dobrze pamiętam ), ale raczej nic się z tym nie dzieje i dalej nie jest to do końca regulowane.

   Natomiast w rzeczywistości wygląda to różnie. Ja tylko piszę na podstawie doświadczeń klientów. Ktoś dostał jakiś mały mandat ( pewnie głupio zrobił, że cokolwiek przyjmował, wiem o tym ), inny pouczenie. Słyszałem też o przypadku zabrania dowodu rejestracyjnego przez policjanta. W każdym razie teoretycznie przyznam Ci racje – delikatny błąd. Polecałbym jednak załatwić w ciągu tych 30 dni kwestie przerejestrowania auta, bo później nawet mandaty z fotoradaru będą wysyłane do poprzedniego właściciela ( o ile nie zgłosił sprzedaży ), a t może się skończyć sprawami sądowymi itp. Warto załatwić temat i nie kombinować za bardzo 😉

   Odpowiedz
 5. Witam.
  Jest możliwość sprzedaży auta Waszej firmie jeśli nie jestem z Warszawy?
  Bez problemu samochód dojedzie te 180 km, nie mam niestety poprzedniej umowy i nie mam co z pojazdem zrobić.

  Odpowiedz
 6. Witam co mam zrobić gdy zgubiłem 1 umowe od sprzedającego. Chciałem go przetestować a niestety to nie jest możliwe poszukiwalem kobiety wszędzie i bez śladu. Czy też dojeżdżacie 200 km od warszawy do klienta. Samochód Renaulat Scenic z roku 1997 z dwoma szyberdachami. Prosił bym o jak najszybszy kontakt będę wdzięczny moj numer 661201381 pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. Witam mój brat kupił 2 lata temu samochód z komisu tak był napalont na bmw że nie pomyślał zeby spr czy dostał wszystkie umowy w domu okazało się ze brakuje dwóch umów. Dzownil ósmy Pan obiecał że droga pocztowa wszystko doślę niestety zero odezwu teraz telefony wyłączone komis wiecznie zamkniety. Mieliśmy wypadek dowód zabrany co zrobix w takim przypadku prosze o pomoc

  Odpowiedz
  • Wszystko zależy od tego, czy warto w tym przypadku podejmować dodatkowe działania. Jeśli auto prezentuje większą wartość rynkową, to na pewno tak. Tak jak pisaliśmy w artykule: Należy najpierw próbować uzyskać dokumenty od poprzednich właścicieli, a jeśli to nie możliwe, to należy skontaktować się z wydziałami komunikacji, gdzie auto było rejestrowane. Trzeba przejść przez całą historie i postarać się uzyskać poświadczenie wraz z kopią/kopiami. W praktyce jest mało skuteczne, ponieważ sporo osób nie zgłasza w ogóle umów w celu ich podbicia.

   Kolejnym rozwiązaniem, jest założenie sprawy sądowej, w celu ustalenia właściciela auta. W ten sposób wyrobią Państwo nowy dowód rejestracyjny na dane Pani brata. Oczywiście jest to rozwiązanie najbardziej kosztowne, ale nie powiem Pani dokładnie o jakich kwotach za sprawę mówimy. Proszę skontaktować się z sądem rejonowym. Szkoda, że brat od razu nie zaczął działać w tej kwestii, już kiedy zauważył te nieprawidłowości w papierach w domu. Miałby wtedy jeszcze czas na to, aby oddać auto bez żadnych konsekwencji… To warto zapamiętać na przyszłość.

   Odpowiedz
 8. Witam
  Czy dalej skupujecie auta bez ciągłości umów? brakuje jednej(na osobę widniejącą w dowodzie), planuje zmienić auto aczkolwiek nie stać mnie na dwa ubezpieczenia. Z poprzednim właścicielem straciłem kontakt w momencie upomnienia sie o tą umowę.
  Na aucie mi nie zależy i chce się go poprostu pozbyć. Jest to punto 2 fl

  Odpowiedz
   • Witam mam pytanie kupilem auto od pierwszego wlasciciela ale jak chcialem przepisac ubezpieczenie okazalo soe ze wlasciciel auta sprzedal auto zglosil do ubezpieczenia i ten co go kupil oddal mu auto ,sprzedajacy nie poinformowal mnie o tym fakcie i w sumie mam tylko umowe po miedzy sprzedajacym z dowodu a soba

    Odpowiedz
 9. Witam, kopia umowy kupna sprzedaży została dostarczona do dokumentów w urzędzie,niestety oryginał umowy został zgubiony,co wtedy?
  Dodaje,że Pani w urzędzie nie wystarcza kopia

  Odpowiedz
 10. Witam kupiłam i sprzedałam motorower,, pan co kupił chce rejestrować, ale nie może (brak ciągłości umów) dotarłam do 5 właścicieli poprzednich, dwoje oddało umowy a trzech zgubiło. Czy te trzy osoby mogą napisać duplikaty umowy, wszyscy są sąsiadami

  Odpowiedz
 11. Witam jestem wľascicielem auta od 7 lat. Auto kupione w Irlandi. Postanowiłam przywiezć auto do Polski i tu je zatejestrowac. Problem w tym, że nie posiadam umowy kupna sprzedazy pojazdu i nie moge auta zarejestrowac w Polsce. Jak. Mogę to obejsc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ