wóz strażackiW naszej codziennej pracy, spotykamy się z różnymi pojazdami, których właściciele są zainteresowani ich złomowaniem. Jeśli tego rodzaju pojazd nadaje się jeszcze do użytkowania, to rozpatrujemy wówczas zakup takiego samochodu do dalszej odsprzedaży lub na części. W tym artykule dowiesz się, jak oddać auto na szrot i jakie dokumenty należy przygotować.

Kolubryna strażacka, czy małe auto osobowe – zasady są podobne

Jako właściciel takiego pojazdu, musisz posiadać dowód rejestracyjny. Jeśli dowód został zabrany przez policję ( np. podczas wypadku, lub po prostu zaginął ), to należy udać się do Urzędu Komunikacji i poprosić o poświadczenie dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, aby udać się do takiego UK, gdzie zarejestrowane jest Twoje auto. Nie zapomnij dowodu osobistego!

Gdy będziesz już posiadał takie poświadczenie ( podpite pieczątką przez pracownika Urzędku Komunikacji ), możemy przejść dalej.

Masz dowód rejestracyjny lub ważne poświadczenie z UK. Do złomowania auta ten dokument w zasadzie wystarczy. Jeśli samochód miał wydaną kartę pojazdu, to również możesz być poproszony o jego dołączenie. Jeśli karta była wystawiona, ale została zagubiona ( lub skradziona ), to trzeba będzie napisać stosowne oświadczenie, gdzie będą zawarte również dane auta.

Czasami zdarza się tak ( często w przypadku wozów strażackich ), że tablice rejestracyjne zostały zagubione. Wtedy również należy napisać stosowne oświadczenie. Jeśli wszystkie dokumenty się zgadzają, możesz już skontaktować się ze stacją demontażu pojazdów i zamówić odbiór auta. Ewentualnie możesz też osobiście przyjechać takim pojazdem na stacje, gdzie otrzymasz zaświadczenie złomowania pojazdu oraz gotówkę ( jeśli tak zostało ustalone ). Warto jednak wcześniej ustalić szczegóły telefonicznie.

Jeśli posiadasz dowód rejestracyjny i wszystkie inne dokumenty, to możesz od razu skontaktować się z pracownikiem autokasacji.

Jak to działa w przypadku sprzedaży auta na szrot?

Generalnie zasada jest podobna, ale w tym przypadku można uzyskać większą kwotę za taki samochód. Będziesz potrzebował dowodu rejestracyjnego lub jego poświadczenia, a także trzeba będzie dołączyć kartę pojazdu ( jeśli była wydana ) i polisę OC. Pracownik auto szrotu zjawi się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu, podpiszecie umowę kupna-sprzedaży pojazdu i sprawa załatwiona. Generalnie ta druga opcja jest dla Ciebie bardziej korzystna, ponieważ otrzymasz większą kwotę za swoje auto. To jednak jest uwarunkowane stanem technicznym/wizualnym Twojego autka 😉

5/5 - (1 vote)