Czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze?

Chcesz zezłomować swój stary pojazd i zastanawiasz się, czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze? W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić sytuację, jaka jest obecnie na większości stacji demontażu pojazdów oraz w firmach skupujących samochody na złom. Jeśli chcesz korzystnie pozbyć się auta to na pewno warto zapoznać się z treścią poniższego tekstu.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze za złomowanie swojego auta?

Przede wszystkim pojazd musi być kompletny. Tak przynajmniej jest na większości stacji demontażu pojazdów. Jeśli wcześniej zdemontujesz we własnym zakresie istotne części samochodu, to prawdopodobnie nie otrzymasz żadnych pieniędzy za swój stary samochód. Czasami niektóre firmy pobierają nawet dodatkową opłatę za złomowanie niekompletnego samochodu.

Zdecydowanie odradzamy demontowanie jakichkolwiek części ze swojego auta przed złomowaniem, ponieważ ich wartość na rynku jest znikoma, a kwota za złomowanie auta może w całości pokryć ten teoretyczny zysk. Pracownicy kasacji najbardziej zwracają uwagę na obecność takich części jak:

  • alternator,
  • rozrusznik,
  • akumulator,
  • katalizator (element układu wydechowego),
  • oraz pozostałe elementy osprzętu silnika.

Podsumowując: Jeśli chcesz otrzymać pieniądze za złomowanie swojego starego samochodu, to ten pojazd powinien być kompletny. Nie zdziw się więc, jeśli zdemontujesz kilka części przed jego kasacją, a później pracownik firmy nie będzie chciał zapłacić Ci żadnych pieniędzy, lub też obciąży Cię kosztami transportu.

Czasem zdarza się, że ktoś dzwoni i zamawia lawetę do złomowania swojego samochodu, a później na miejscu okazuje się, iż do zabrania jest tylko samo nadwozie bez silnika, kół, zawieszani i całego wnętrza. W takich przypadkach kasacja pojazdów jest narażona na ponoszenie niepotrzebnych kosztów. Warto więc od razu powiedzieć jaka jest sytuacja, aby później oszczędzić wszystkim czasu i nerwów…

Niestety niektórzy ludzie myślą, że jeśli pracownik już przyjedzie to zabierze to co jest… nawet jeśli auto jest w 90% zdekompletowane. To nie prawda. Pracownicy najczęściej wtedy odjeżdżają z niczym lub pobierają opłatę za zabranie pojazdu i wystawienie zaświadczenia do złomowania.

W takim razie… czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze?

Z powyższego tekstu już można wywnioskować, że za złomowanie auta dostaje się pieniądze. Auto musi po prostu być w całości, czyli posiadać silnik, skrzynie biegów, zawieszenie, koła, osprzęt – słowem – być kompletne. Wtedy możemy liczyć na pieniądze za nasze stare auto na złom.

Jak obliczyć kwotę, którą uzyskamy za złomowanie auta?

Jeśli zdecydowałeś się na złomowanie auta na stacji demontażu pojazdów, wtedy najprawdopodobniej auto zostanie wycenione na podstawie jego wagi. Liczy się właściwa waga, czyli masa własna. W dowodzie rejestracyjnym jest to pole „G”. Od tej masy, należy odjąć plastiki i zanieczyszczenia, które nie podlegają złomowaniu (zwykle odejmuje się ok. 100-150 kg).

Najważniejsza jest oczywiście stawka za złom samochodowy w danym okresie. Obecnie ceny kształtują się na poziomie 30-50 gr/kg, a bywały czasy, kiedy to za kilogram złomu samochodowego, płaciło się nawet po 80-1,00 zł/kg. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego cennika złomu samochodowego.


Następnie dokonujemy obliczenia:

mw (masa własna)
zs (stawka za złom samochodowy)
pz (plastiki i zanieczyszczenia)

Obliczenie:

MW – PZ = X kg
X * ZS = PIENIĄDZE DO RĘKI


Mam nadzieję, że pomogliśmy Ci lepiej rozeznać się w sytuacji i już wiesz, czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze. Oczywiście w realu warunki skupu mogą się nieco różnić od powyższego przykładu, bo np. niektóre firmy w ogóle nie płacą za złomowanie auta. Na terenie Warszawy (ale również wielu innych miast), za złomowanie nawet kompletnego pojazdu, należy jeszcze zapłacić. Z tego co się orientuję, to niektóre firmy życzą sobie nawet 300,0o zł za zabranie i wystawienie zaświadczenia.

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje auto jest kompletne to na pewno znajdzie się firma w Twojej okolica, która za nie zapłaci.

 

 

0 Responses to "Czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze?"

  1. […] Jeśli miałbym odpowiedzieć na tak postawione pytanie, to powiem: różnie. Jeśli Twoje auto nie przedstawia już żadnej wartości rynkowej i/lub jest uszkodzone w ponad 70%, to generalnie możesz liczyć na stawki jak za złom, czyli płatność od kilograma masy własnej takiego pojazdu. Stawki są różne i zależne od sytuacji na rynku ( 0,20 – 1,00 zł/kg ). Każda stacja demontażu pojazdów ustala swój własny cennik. Należy również pamiętać o transporcie, który też kosztuje. Wysłanie pracownika i koszt paliwa, to przeważnie 50-100 zł, które zostaną potrącone z ostatecznej kwoty wycena. Dowiedz się więcej na temat tego, czy za złomowanie auta dostaje się pieniądze. […]

  2. […] Dlaczego tak się dzieje? Trzeba będzie poczekać na swoją kolei przy wadze, a także w biurze firmy, oczekując na wystawienie dokumentów o kasacji pojazdu. Zamawiając lawetę oszczędzimy sobie czasu, ponieważ wszelkie formalności załatwiane są ( w 99% przypadków ) na miejscu, a wagę samochodu ustala się na podstawie masy własnej z dowodu rejestracyjnego. Więcej na temat wycena auta, znajdziesz tutaj. […]

Leave a Reply