Rejestracja samochodu w Polsce

Każdy samochód po zakupie musi zostać zarejestrowany. Formalności związanych z rejestracją jest sporo, ale nie jest to takie trudne zadanie, jak może się wydawać. Jakie dokumenty są potrzebne i ile czasu czekamy na odbiór twardego dowodu rejestracyjnego?

Wniosek
W pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek, formularz można znaleźć w odpowiednim urzędzie albo za pośrednictwem sieci. W dokumencie trzeba będzie podać takie informacje, jak numer VIN, markę i model samochodu oraz poprzednie tablice rejestracyjne, jeżeli auto jest używane. Do wypełnienia pozostaje jeszcze pole z numerem silnika, jednak urzędnicy nie wymagają takich informacji, także równie dobrze można zostawić tę rubrykę pustą.

Jakie dokumenty są niezbędne?


Aby zarejestrować samochód, będziemy potrzebować między innymi umowę kupna-sprzedaży, która potwierdzi prawo do danego pojazdu, kolejny dokument to dowód rejestracyjny oraz tablice.

W przypadku, gdy samochód ma dwóch właścicieli, będą musieli stawić się w urzędzie razem, ewentualnie można przedstawić pełnomocnictwo. Gdy samochód został kupiony w innym kraju na terenie UE, należy przygotować również dowód opłacenia akcyzy, zagraniczne dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.

Rejestracja samochodu

Po złożeniu wniosku i przedstawieniu odpowiednich dokumentów, rejestracja samochodu zostaje zatwierdzona i otrzymujemy czasowe pozwolenie, które jest ważne przez 30 dni. Oczywiście zazwyczaj nie ma potrzeby wydawania takiego pozwolenia, gdyż dowód rejestracyjny przeważnie jest gotowy po 14 dniach.

Upoważnienie do rejestracji samochodu

Jeśli nie jesteś w stanie samemu udać się do urzędu komunikacji w celu rejestracji swojego auta to nic straconego. Możesz w tym celu upoważnić bliską osobę, która załatwi za Ciebie wszelkie formalności. Pamiętaj, że niezbędne będzie upoważnienie do rejestracji samochodu, które przekażesz tej osobie. Poniżej możesz pobrać bezpośrednio z naszej strony taki właśnie dokument.

==> Pobierz upoważnienie do rejestracji samochodu <==

Odbieramy dowód rejestracyjny – co dalej?


Wraz z dowodem rejestracyjnym otrzymujemy kartę pojazdu oraz decyzję o zarejestrowaniu samochodu. W urzędzie będziemy musieli okazać polisę OC z danymi nowego właściciela. Koszty zarejestrowania samochodu w Polsce to około 200 złotych.

Rejestracja samochodu nie jest procesem skomplikowanym, jednak trzeba skompletować sporo dokumentów. Obecnie urzędy działają dość sprawnie, także jak odpowiednio się przygotujemy, jest szansa, że nie pochłonie to dużo naszego czasu.

Pamiętaj, że nasz blog jest prowadzony hobbystycznie. Nie traktuj zawartych tu informacji jako wyroczni, ponieważ NIE reprezentujemy organów prawa. Zawsze we wszystkich ważnych dla Ciebie kwestiach związanych z rejestracją samochodu, należy skontaktować się z odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania urzędem.

Rejestracja samochodu w Polsce
5 (100%) 1 vote

No Comments Yet.

Leave a Reply