Złomowanie pojazdu – Auto posiada współwłaściciela

Czasami pojawiają się problemy przy złomowaniu, gdy nasze auto posiada jednego lub więcej współwłaścicieli, których nie można 'namierzyć’, lub po prostu zmarli. W tym artykule postaram się przedstawić najczęstsze problemy z tym związane oraz ich możliwe rozwiązania.

Upoważnienie – Jak zezłomować auto, kiedy jest współwłaściciel?

Pierwsze rozwiązanie:
Należy poprosić tę osobę o obecność, podczas dopełniania formalności przy odbiorze auta lub na stacji demontażu pojazdów. Poza niezbędnymi dokumentami auta, musicie mieć ze sobą swoje dowody osobiste.

Drugie rozwiązanie:
Jeśli dana osoba – współwłaściciel pojazdu, nie jest w stanie zjawić się razem z Tobą w odpowiednim miejscu i czasie, to wystarczy, że napisze dla Ciebie upoważnienie, w którym upoważni Ciebie do załatwienia wszelkich formalności. Na takim dokumencie, powinny znaleźć się poza danymi auta ( VIN, nr. rej, marka, model ), Wasze adresy, numery dowodów i pesele.

Upoważnienie do złomowania pojazduZakładając to drugie rozwiązanie, warto zrobić jeszcze skan dowodu osobistego współwłaściciela i go wydrukować, do wglądu pracownika biura stacji demontażu pojazdów. Na wydrukowanym skanie, należy dopisać gdzieś z boku „Potwierdzam zgodność z oryginałem [podpis współwłaściciela], data, miejscowość”.

Przygotowałem dla Ciebie wzór takiego upoważnienia. Możesz się nim posłużyć zarówno w przypadku, gdy dana osoba jest współwłaścicielem, jak i w przypadku kiedy jest jedynym właścicielem pojazdu i prosi Ciebie, abyś załatwił wszelkie formalności z tym związane.


Wzór upoważnienia do złomowania pojazduPobierz tutaj


Co w przypadku, kiedy współwłaściciel pojazdu nie żyje?

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba zgłosić się do Sądu, w celu uzyskania potwierdzenia, że jesteś teraz jedynym właścicielem auta i możesz go sprzedać lub zezłomować. Takie sądowe poświadczenie jest niezbędne podczas złomowania lub sprzedaży auta. Jeśli jedynym właścicielem pojazdu była osoba zmarła, będzie trzeba założyć sprawę spadkową, aby osoba najbliższa mogła dokonać wszelkich formalności.

5/5 - (2 votes)

13 komentarzy do “Złomowanie pojazdu – Auto posiada współwłaściciela”

 1. A coś jeśli auto posiada współwłaściciela, który wyjechał za granice i kompletnie nie ma z nim kontaktu? Jak pozbyć się takiego auta?

  Odpowiedz
  • Marto, należy spróbować nawiązać ten kontakt ponownie, a jeśli to nie pomaga, to zawsze włącza się w nas motywacja, gdy otrzymujemy list z kancelarii prawniczej 🙂 A tak na poważnie, to jedynym rozwiązaniem jest skłonienie tej osoby do podpisania umowy kupna-sprzedaży lub papierów do złomowania. Ewentualnie problemem może być zbyt duża odległość, ale to również można rozwiązać np. jeśli współwłaściciel wyśle Ci upoważnienie do złomowania drogą pocztową. Wtedy on nie będzie zmuszony wracać do kraju specjalnie po to, aby załatwić tę sprawę.

   Odpowiedz
 2. Ja mam do was takie pytanie: Co jeśli współwłaściciel samochodu nie żyje?? Jak zezłomować takie auto? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Jeśli chcesz zezłomować lub sprzedać auto, którego współwłaściciel nie żyje, to będziesz musiał udać się do swojego wydziału komunikacji i po prostu zgłosić fakt, iż aktualnie jesteś jedynym właścicielem tego pojazdu. Na tej podstawie, urzędnik najprawdopodobniej wystawi Ci jakieś zaświadczenie, z którym będzie można już zezłomować/sprzedać auto.

   Odpowiedz
 3. Witam. Mój ojciec(właściciel) i brat współwłaściciel) są obecnie za granicą i tak szybko nie przyjadą. Auto gnije i postanowili zezłomować. Pytanie, jak i co mogę zrobić w tym przypadku, jeśli jest pod moją opieką?

  Odpowiedz
 4. Witam
  Posiadam auto ktorego wspolwlasciel to bank. Bank juz dawno zrzekl sie prawa do samochodu. Ja jednak nie wyrejestrowalem go do tej pory. Czy przy zlomowaniu wystarczy pokazac dokumenty zrzeczenia czy musze wpierw wyrejestrowac wspolwlasciciela?

  Odpowiedz
  • Proszę zrozumieć różnice, pomiędzy złomowaniem ( usługą ), a sprzedażą ( zmiana właściciela auta ). Najprawdopodobniej w żadnej stacji demontażu pojazdów, czy skupie aut na złom, nie będzie potrzebne takie zaświadczenie od banku, ponieważ dalej to Pan będzie właścicielem tego pojazdu. Natomiast sprzedając auto, potrzebne będzie takie poświadczenie, aby kupujący miał pewność, że auto jest w całości spłacone bankowi i nie ciąży na nim jakiekolwiek zobowiązanie.

   Odpowiedz
 5. Co jeśli współwłaściciel zniknął , po prostu nawet sąd nie był w stanie go znaleźć do sprawy opiekuńczej a muszę zezlomowac samochód?

  Odpowiedz
 6. Prosze o pomoc jestem współwłaścicielem auta samochod jest nie zdatny do jazdy i nie opłaca mi się remont go bo za wysokie koszta mój jeszcze obecny mąż nie chce mi oddać dokumentów od samochodu prosiłam go aby podpisał dokument o zrzeczeniu się i żebyśmy go wyrejestrowali bo za niedługo przyjdzie płatność OC ale on nie chce podpisać mój adwokat mówi ze wątkom razie muszę wnieść sprawę do sądu ale mnie nie stać i nie mam sił chodzic po sadach czy jest prawo żebym sama się jakoś tego auta pozbyła

  Odpowiedz
 7. Odpowiedź totalnie bez sensu i nieprzydatna. Kobieta pyta co w przypadku gdy nie ma ze współwłaścicielem kontaktu, rada-nawiąż kontakt 🤦 Myślę że każdy by na to sam wpadł. Weszłam tu, bo nam podobny problem, nie mam numeru do współwłaściciela, adresu, delikwent mieszka za granicą, auto stoi a OC trzeba płacić. I co w takim przypadku?Za rady postaraj się nawiazac kontakt podziękuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ