Złomowanie pojazdu – Auto posiada współwłaściciela

Czasami pojawiają się problemy przy złomowaniu, gdy nasze auto posiada jednego lub więcej współwłaścicieli, których nie można ‚namierzyć’, lub po prostu zmarli. W tym artykule postaram się przedstawić najczęstsze problemy z tym związane oraz ich możliwe rozwiązania.

Jak zezłomować auto, którego ktoś inny jest współwłaścicielem

Pierwsze rozwiązanie:
Należy poprosić tę osobę o obecność, podczas dopełniania formalności przy odbiorze auta lub na stacji demontażu pojazdów. Poza niezbędnymi dokumentami auta, musicie mieć ze sobą swoje dowody osobiste.

Drugie rozwiązanie:
Jeśli dana osoba – współwłaściciel pojazdu, nie jest w stanie zjawić się razem z Tobą w odpowiednim miejscu i czasie, to wystarczy, że napisze dla Ciebie upoważnienie, w którym upoważni Ciebie do załatwienia wszelkich formalności. Na takim dokumencie, powinny znaleźć się poza danymi auta ( VIN, nr. rej, marka, model ), Wasze adresy, numery dowodów i pesele.

Zakładając to drugie rozwiązanie, warto zrobić jeszcze skan dowodu osobistego współwłaściciela i go wydrukować, do wglądu pracownika biura stacji demontażu pojazdów. Na wydrukowanym skanie, należy dopisać gdzieś z boku „Potwierdzam zgodność z oryginałem [podpis współwłaściciela], data, miejscowość”.

Przygotowałem dla Ciebie wzór takiego upoważnienia. Możesz się nim posłużyć zarówno w przypadku, gdy dana osoba jest współwłaścicielem, jak i w przypadku kiedy jest jedynym właścicielem pojazdu i prosi Ciebie, abyś załatwił wszelkie formalności z tym związane.

———————————————————————————
Wzór upoważnienia do złomowania pojazduPobierz tutaj
———————————————————————————

Co w przypadku, kiedy współwłaściciel pojazdu nie żyje?

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba zgłosić się do Sądu, w celu uzyskania potwierdzenia, że jesteś teraz jedynym właścicielem auta i możesz go sprzedać lub zezłomować. Takie sądowe poświadczenie jest niezbędne podczas złomowania lub sprzedaży auta. Jeśli jedynym właścicielem pojazdu była osoba zmarła, będzie trzeba założyć sprawę spadkową, aby osoba najbliższa mogła dokonać wszelkich formalności.

Złomowanie pojazdu – Auto posiada współwłaściciela
5 (100%) 1 vote

0 Responses to "Złomowanie pojazdu – Auto posiada współwłaściciela"

  1. […] Auto posiada współwłaściciela – Jak zezłomować? […]

Leave a Reply