Złomowanie lub sprzedaż auta bez ważnej polisy OC

Jednym z wielu absurdalnych przepisów w naszym kraju jest przymusowe ubezpieczenie OC dla każdego, nawet nieużywanego samochodu. Wielu właścicieli starych aut jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co naraża się na ewentualne problemy i kary finansowe. W dzisiejszym artykule, postaramy się wyjaśnić przeciętnemu Kowalskiemu hipotetyczne sytuacje z tym związane 🙂

Złomowanie auta a OC

Odpowiedź jest bardzo krótka – tak, można, ale należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami, o których nie zawsze zostaniemy poinformowani przez stacje demontażu pojazdów lub skup aut na złom. W 90% przypadków, nasze auto zostanie bez problemu przyjęte do złomowania i wystawione zostanie zaświadczenie o kasacji pojazdu. Żeby jednak auto zostało wyrejestrowane w Urzędzie Komunikacji, należy to zaświadczenie zanieść do odpowiedniego wydziału i tutaj właśnie może być problem…

Kary za brak OC

Złomowanie auta a ocZazwyczaj na zaświadczeniu od stacji demontażu pojazdów jest informacja o tym, że samochód został przyjęty z ważną polisą OC… lub nie. Pojawia się wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że taka informacja zostanie sprawdzona przez odpowiedniego urzędnika i zgłoszona do Funduszu Gwarancyjnego. Następnie możemy zostać ukarani znaczącą kwotą za brak ważnej polisy przez ustalony czas.

Niestety kary są dość spore, bo posiadają rozpiętość od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto więc zwrócić na ten fakt swoją uwagę, ponieważ konsekwencje mogą być na prawdę poważne. Według nas, złomowanie auta bez OC jest obarczone dużym ryzykiem, o którym właściciele starych aut nie zdają sobie sprawy, a kilka razy słyszeliśmy już o takich przypadkach.

Sprzedaż auta bez OC

Jeśli postanowiłeś sprzedać na rynku wtórnym swoje stare auto i kończy się jemu ważność polisy ubezpieczeniowej, to nie zapomnij poinformować o tym fakcie nowego Nabywcy. Musimy pamiętać, że zawsze powinna być zachowana ciągłość ubezpieczenia każdego samochodu ( nawet jeśli auto stoi od lat zarośnięte w krzakach ).

Data sprzedaży auta na umowie to termin, do którego Twoim obowiązkiem było zapewnić ubezpieczenie pojazdu, ale jeśli zdarzyłoby się, że polisa zakończyła się kilka dni/tygodni wcześniej, to i tak prawdopodobieństwo kary od Funduszu Gwarancyjnego jest bardzo niewielkie. Zazwyczaj taka luka w ubezpieczeniu, wykrywana jest w przypadku donosu na inną osobę i przy podobnych sytuacjach. Jeśli jednak chcesz mieć spokojną głowę, to polecamy zawrzeć polisę OC i dopiero sprzedać lub zezłomować pojazd. Zawsze później możesz wycofać ubezpieczenie i odebrać część składki.

Więcej na temat sprzedaży auta a OC

Sprzedaż pojazdu w skupie aut

W przypadku sprzedaży pojazdu w skupie aut jest podobnie. Jeśli nikt „życzliwy” nie poinformuje urzędu komunikacji o braku ważnej polisy OC, to masz szanse, że Ci się upiecze 🙂 Warto jednak mieć na uwadze, że takie prawdopodobieństwo istnieje, dlatego lepiej nie ryzykować. My ze swojej strony sugerujemy, aby zawsze posiadać ważną polisę OC w każdym przypadku, ponieważ takie jest prawo, a konsekwencje finansowe mogą być bardzo niemiłe.

5/5 - (3 votes)

5 komentarzy do “Złomowanie lub sprzedaż auta bez ważnej polisy OC”

 1. Pytanie mam odnośnie złomowania auta bez OC. Nie było mnie parę lat w Polsce i nie wyrejestrowałem starego auta póki było na nim ważne OC.
  Pytanie czy jeśli sprzedam auto np. koledze, a ten pójdzie ubezpieczyć auto na najkrótszy możliwy okres i następnie zezłomuje u Państwa to uda się auto normalnie wyrejestrować ?

  Odpowiedz
 2. Firma, która złomuje auto nie ma problemu z przyjęciem takiego pojazdu i wystawieniem stosownych dokumentów, natomiast właściciel pojazdu powinien zadbać o to, aby takie ubezpieczenie było ważne. Najważniejsze jest to, aby w momencie złomowania auto posiadało ważną polisę.

  Odpowiedz
 3. Pomocy! Mam problem… Sprzedałem kilka tygodni temu auto, które od pół roku nie posiadało ważnej polisy OC…. teraz przyszło do mnie pismo z funduszu gwarancyjnego ( chyba tak to się nazywa ), że muszę zapłacić za każdy dzień braku ważnego ubezpieczenia! pomocy.. nie wiem co robi :/ …. czy mogę po prostu zlekceważyć ten list lub poinformować ich o sprzedaży a fundusz mi anuluje spłatę?? prosze o pomoc bo kwota do zapłaty jest spora :/

  Odpowiedz
 4. Panie Stefanie,

  W Pana przypadku ja bym widział następujące rozwiązania:

  1. Poprosić o możliwość spłaty zobowiązania „na raty”. Zazwyczaj urząd nie robi z tym problemów.

  2. Napisać wniosek do FG, gdzie uzasadni Pan swoją ciężką sytuacje finansową ( jeśli Pan taką ma ) i dlaczego nie mógł Pan przedłużyć polisy. Jest szansa, że taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a Pana zobowiązanie wobec FG zostanie anulowane.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ