Złomowanie lub sprzedaż auta bez ważnej polisy OC

Jednym z wielu absurdalnych przepisów w naszym kraju jest przymusowe ubezpieczenie OC dla każdego, nawet nieużywanego samochodu. Wielu właścicieli starych aut jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co naraża się na ewentualne problemy i kary finansowe. W dzisiejszym artykule, postaramy się wyjaśnić przeciętnemu Kowalskiemu hipotetyczne sytuacje z tym związane :-)

Czy można oddać samochód do złomowania bez ważnej polisy OC?

Odpowiedź jest bardzo krótka – tak, można, ale należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami, o których nie zawsze zostaniemy poinformowani przez stacje demontażu pojazdów lub skup aut na złom. W 90% przypadków, nasze auto zostanie bez problemu przyjęte do złomowania i wystawione zostanie zaświadczenie o kasacji pojazdu. Żeby jednak auto zostało wyrejestrowane w Urzędzie Komunikacji, należy to zaświadczenie zanieść do odpowiedniego wydziału i tutaj właśnie może być problem.

Kary za brak OC

sprzedaż auta bez ocZazwyczaj na zaświadczeniu od stacji demontażu pojazdów jest informacja o tym, że samochód został przyjęty z ważną polisą OC… lub nie. Pojawia się wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że taka informacja zostanie sprawdzona przez odpowiedniego urzędnika i zgłoszona do Funduszu Gwarancyjnego. Następnie możemy zostać ukarani znaczącą kwotą za brak ważnej polisy przez ustalony czas. Niestety kary są dość spore, bo posiadają rozpiętość od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto więc zwrócić na ten fakt swoją uwagę, ponieważ konsekwencje mogą być na prawdę poważne. Według nas, złomowanie samochodu bez ważnej polisy OC jest obarczone dużym ryzykiem, o którym właściciele starych aut nie zdają sobie sprawy, a kilka razy słyszeliśmy już o takich przypadkach.

Sprzedaż samochodu bez ważnej polisy OC

Jeśli postanowiłeś sprzedać na rynku wtórnym swoje stare auto i kończy się jemu ważność polisy ubezpieczeniowej, to nie zapomnij poinformować o tym fakcie nowego Nabywcy. Musimy pamiętać, że zawsze powinna być zachowana ciągłość ubezpieczenia każdego samochodu ( nawet jeśli auto stoi od lat zarośnięte w krzakach ). Data sprzedaży auta na umowie to termin, do którego Twoim obowiązkiem było zapewnić ubezpieczenie pojazdu, ale jeśli zdarzyłoby się, że polisa zakończyła się kilka dni/tygodni wcześniej, to i tak prawdopodobieństwo kary od Funduszu Gwarancyjnego jest bardzo niewielkie. Zazwyczaj taka luka w ubezpieczeniu, wykrywana jest w przypadku donosu na inną osobę i przy podobnych sytuacjach.

Sprzedaż pojazdu w skupie aut

To według nas najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli chcesz szybko i sprawnie sprzedać samochód bez ważnej polisy OC. Firma skupująca auta, zazwyczaj wykupuje od razu ubezpieczenie na siebie ( przeważnie jest to OC krótkoterminowe, potrzebne na czas rozbiórki/napraw pojazdu ), nie ma również w tym żadnego interesu, aby o czymkolwiek informować jakikolwiek urząd i działać na Twoją szkodę. Muszę jednak dodać, że Ty oczywiście dobrowolnie zgłosisz się do WK, doniesiesz sam na siebie i przyjmiesz wyliczoną karę do zapłaty 😉

Uwaga: Jeśli chcesz sprzedać auto bez ważnej polisy OC, to zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy bardzo uczciwe stawki, zapewniamy własny transport i działamy natychmiastowo. Nasza firma obsługuje głównie Warszawę i okolice, ale w szczególnych przypadkach możemy dojechać do dalszych miejscowości. Zadzwoń po wycenę tel: 530-992-006.

 

Złomowanie lub sprzedaż auta bez ważnej polisy OC
5 (100%) 1 vote

No Comments Yet.

Leave a Reply