Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?

Skup starych samochodówKupiłeś samochód, cieszysz się podróżowaniem nim, ale w pewnym momencie spostrzegasz się, że brakuje jednej lub więcej umów kupna-sprzedaży od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie. Możliwe, że próbowałeś zarejestrować swój pojazd w Urzędzie Komunikacji, ale zostałeś odprawiony z kwitkiem do domu, ponieważ brakuje tychże umów. Mogło się też zdarzyć, że zgubiłeś jedną lub więcej umów, a auto nie było na Ciebie przerejestrowane i dalej były one potrzebne do przerejestrowania pojazdu. Co zrobić w sytuacji, kiedy sprzedajesz samochód i zauważasz lukę w historii auta? Czy kupujący będzie mógł normalnie zarejestrować auto na siebie? Jak wyglądają kwestie związane ze złomowaniem takiego pojazdu? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Brak ciągłości umów kupna sprzedaży – co zrobić?

Żeby legalnie zarejestrować używane auto w Polsce, które miało kilku właścicieli od dowodu rejestracyjnego aż do Ciebie ( zakładając, że auto nie było w międzyczasie przerejestrowane na inną osobę i nie został wydany nowy dowód rejestracyjny ), musisz posiadać ciągłość umów kupna sprzedaży od osoby, której dane znajdują się w dowodzie rejestracyjny do Ciebie.

Przykład:

Pan Adam kupił samochód od Pana Piotra. Auto było zarejestrowane na Pana Piotra i w dowodzie rejestracyjnym auta widniały jego dane. Pan Adam i Pan Piotr spisali umowę kupna sprzedaży i odtąd właścicielem auta był już Pan Adam. Jak się później okazało, auto nie spełniało oczekiwań Pana Adama, więc ten postanowił nie przerejestrowywać samochodu na siebie tylko go sprzedać. Pan Adam sprzedał więc auto Panu Jackowi. Aby Pan Jacek mógł zarejestrować auto, Pan Adam musiał mu dać wszystkie papiery od samochodu tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także poprzednią umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy nim a Panem Piotrem. Mając taki komplet dokumentów, Pan Jacek mógł spokojnie zarejestrować auto na siebie, ale stwierdził jednak, że nie będzie tego robił, ponieważ potrzebuje takiego auta tylko na 3 miesiące, a później go sprzeda.

Problem z rejestracją samochodu – zgubiłem umowę kupna auta

Pan Jacek jak powiedział tak zrobił i sprzedał auto Pani Krystynie. Niestety podczas przeprowadzki, Pan Jacek zgubił gdzieś umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem i przekazał Pani Krystynie niepełny komplet dokumentów, tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tylko ostatnią umowę kupna-sprzedaży. Pani Krystyna była bardzo szczęśliwa, ponieważ kupiła świetne auto w bardzo okazyjnej cenie. Szybko jednak to szczęście zamieniło się w złość i żal do Pana Jacka, ponieważ gdy Pani Krystyna chciała zarejestrować to auto w swoim Urzędzie Komunikacji, otrzymała odpowiedź negatywną z powodu braku ciągłości umów kupna-sprzedaży. Dokładnie chodziło właśnie o tę brakującą umowę, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem. Pani Krystyna kilkukrotnie próbowała skontaktować się z Panem Jackiem, w celu uzyskania brakującej umowy kupna-sprzedaży, niestety bezskutecznie….

Pani Krystyna została z samochodem, którego nie można zarejestrować, ale trzeba regularnie płacić za niego ubezpieczenie OC. Dodatkowo może zostać ukarana przez policję mandatem za poruszanie się pojazdem nieprzerejestrowanym ( w czasie dłuższym niż 30 dni ). Pani Krystyna postanawia więc sprzedać samochód. Niestety nikt nie jest zainteresowany zakupem auta bez ciągłości wszystkich umów od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Pani Krystyny, ponieważ zainteresowani wiedzą, że takiego auta nie będzie można w normalny sposób zarejestrować. Pani Krystyna jest załamana i chce się jak najszybciej pozbyć swojego auta, gdyż zbliża się do zapłaty rata za OC. Postanawia się ostatecznie rozstać się z autem oddając go na złom.

I tutaj kolejna niespodzianka!

Niestety stacja demontażu pojazdów nie może przyjąć auta Pani Krystyny i wystawić zaświadczenia o złomowaniu, ponieważ Pani Krystyna nie posiada ciągłości umów kupna-sprzedaży auta! Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy pozostaje nam płacić OC do końca życia za samochód, którym nawet nie możemy jeździć?!

Jak zarejestrować, sprzedać, lub zezłomować auto bez ciągłości umów kupna-sprzedaży?

Poniżej przedstawiam skuteczne metody, dzięki którym będziesz w stanie wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji:

 • Poproś sprzedającego, aby przesłał Ci brakujące umowy kupna-sprzedaży lub odstąp od umowy.

To absolutna podstawa. Możliwe, że sprzedający po prostu z roztargnienia nie dołączył do dokumentacji pojazdu brakujących umów. Jeśli sprzedający zacznie kręcić i oszukiwać, powiedz mu o możliwości zwrotu auta na podstawie „wady umowy”, ponieważ brak ciągłości umów, można podciągnąć pod ten paragraf. Powołaj się na: Art. 556. k.c., Art. 557. k.c., oraz Art. 560. k.c.

 • Skorzystaj z usług detektywistycznych.

Może być tak, że kupujący wykazuje dobrą wolę współpracy, ale z zapisów znajdujących się na umowie nie masz prawa do odstąpienia od umowy, lub będzie to bardzo trudne i kosztowne. Niestety ciężar i koszta udowodnienia winy lub odnalezienia zagubionych dokumentów spoczywają na Tobie, dlatego nieoceniona może okazać się pomoc detektywa.

 • Zapytaj w poprzednim Urzędzie Komunikacji

Mam na myśli ten UK, gdzie auto było następnie rejestrowane przed umową, której brakuje. Jest szansa, że uda Ci się uzyskać kopie takiej umowy ( o ile ówczesny właściciel podbił umowę do PPC ). Nie będzie t rzecz jasna oryginał, ale taka kopia – potwierdzona pieczątką i podpisem urzędnika – będzie miała wartość przy kolejnej rejestracji. Nie jest to proste i nie zawsze uda się uzyskać taką kopie, ale warto spróbować.

Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?
3.4 (68%) 5 votes

19 Responses to "Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?"

 1. Patryk Kominek napisał(a):

  Witam. Posiadam starego poloneza ktorego kupilem od pana i on na siebie nie przerejestrowal, dal mi umowe miedzy soba a poprzednim wlascicielem gdy ja od niego kupowalem. Niestety ta umowe miedzy nimi zgubilem. Niedawno oplacilem oc lecz poloneza chyba nie oplaca sie remontowac i chce go wyzlomowac aby odzyskac oc. Czy da rade cos z tym zrobic? I czy bylibyscie sklonni przyjechac po niego 80km od warszawy? Miejscowosc Jamielne, gmina stoczek Łukowski 21-450. Jesli tak prosze o kontakt 799039755. Pozdrawiam

  • admin napisał(a):

   Patryku, tego auta nie można zarejestrować, ani nie powinieneś go dalej odsprzedawać, ponieważ posiada wadę prawną. Niestety ta lokalizacja nie jest obsługiwana przez naszą firmę. Działamy głównie w Warszawie i okolicach ( max 20-30 km ). Pozdrawiamy

 2. Janusz Wasser napisał(a):

  Cześć wszystkim. Chciałem tylko zgłosić że strona co jakiś
  czas nie działa…

 3. […] W przypadku, kiedy auto nie było przez Ciebie przerejestrowane, wymagana jest ciągłość umów kupna-sprzedaży, aby skorzystać z usługi złomowania. Musisz przedstawić wszystkie umowy od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie. Więcej na temat kasacji pojazdów bez ciągłości umów i problemów z tym związanych, napisałem tutaj. […]

  • Dawid napisał(a):

   Witam, mam do kasacji matiza, nie byl przerejestrowany i jedna umowa sie zawieruszyła. Mieszkam w warszawie. Czy skupujecie takie pojazdy?

 4. Janek napisał(a):

  Hej, czemu czy tylko mi tak długo ładuje się
  strona ?

  • admin napisał(a):

   Nie mam pojęcia Janek. Może to przypadkowe ‚zamulenie’ serwera. Postaramy się zwrócić uwagę naszego informatyka na szybkość ładowania strony 😉

 5. Jacek Cieśla napisał(a):

  Ładowanie strony trwa bardzo długo…

 6. Stanisław Misiaczek napisał(a):

  Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania strony bo czekałem 5 minut na załadowanie…

 7. Piotr Ławecki napisał(a):

  Witam a skupujecie skutery?

 8. Marek napisał(a):

  Witam, niestety zakupiłem auto bez ciągłości umów, było to kilka lat temu, auta nie mogę przerejestrować, brak kontaktu ze sprzedającym, a ja jestem z Warszawy, auto zakupione w Gdańsku i chciałbym w końcu oddać tego grata na złom, czy takie auto również możecie zezłomować?

 9. admin napisał(a):

  Panie Marku,
  Proszę zapoznać się z treścią artykułu. To są możliwe opcje, jakie może Pan wykorzystać. Z odzyskaniem papierów lub ustaleniem własności jest czasami sporo zachodu, a jeśli auto jest warte 500 zł to kompletnie mija się z celem…

 10. Young23 napisał(a):

  W polsce policja NIE KARA MANDATEM za nie przerejestrowanie w ciagu 30dni.Zle piszecie.!!!!! Ja nigdy nie przerejestrowalem i latalem 2lata na dowodzie porzedniego wlasciciela!!!! Dlaczego???? Przeczytaj na fole dowodu co jest napisane!! To JEST TYLKO POUCZENIE.!!! mozna latac i latac.Nie dajcie sobie wciskac mandatow za pouczenia!!!

  • admin napisał(a):

   Young23, częściowo masz racje. Rzeczywiście ciężko jest dostać mandat na tej podstawie, jeśli mamy umowę kupna-sprzedaży. Po prostu były takie próby ustanowienia kary w wysokości aż 50% ( jak dobrze pamiętam ), ale raczej nic się z tym nie dzieje i dalej nie jest to do końca regulowane.

   Natomiast w rzeczywistości wygląda to różnie. Ja tylko piszę na podstawie doświadczeń klientów. Ktoś dostał jakiś mały mandat ( pewnie głupio zrobił, że cokolwiek przyjmował, wiem o tym ), inny pouczenie. Słyszałem też o przypadku zabrania dowodu rejestracyjnego przez policjanta. W każdym razie teoretycznie przyznam Ci racje – delikatny błąd. Polecałbym jednak załatwić w ciągu tych 30 dni kwestie przerejestrowania auta, bo później nawet mandaty z fotoradaru będą wysyłane do poprzedniego właściciela ( o ile nie zgłosił sprzedaży ), a t może się skończyć sprawami sądowymi itp. Warto załatwić temat i nie kombinować za bardzo 😉

 11. […] Brak ciągłości umów kupna-sprzedaży podczas złomowania […]

 12. Mateusz napisał(a):

  Witam.
  Jest możliwość sprzedaży auta Waszej firmie jeśli nie jestem z Warszawy?
  Bez problemu samochód dojedzie te 180 km, nie mam niestety poprzedniej umowy i nie mam co z pojazdem zrobić.

 13. BarteK napisał(a):

  Witam co mam zrobić gdy zgubiłem 1 umowe od sprzedającego. Chciałem go przetestować a niestety to nie jest możliwe poszukiwalem kobiety wszędzie i bez śladu. Czy też dojeżdżacie 200 km od warszawy do klienta. Samochód Renaulat Scenic z roku 1997 z dwoma szyberdachami. Prosił bym o jak najszybszy kontakt będę wdzięczny moj numer 661201381 pozdrawiam

Leave a Reply