Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?

Skup starych samochodówKupiłeś samochód, cieszysz się podróżowaniem nim, ale w pewnym momencie spostrzegasz się, że brakuje jednej lub więcej umów kupna-sprzedaży od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie. Możliwe, że próbowałeś zarejestrować swój pojazd w Urzędzie Komunikacji, ale zostałeś odprawiony z kwitkiem do domu, ponieważ brakuje tychże umów. Mogło się też zdarzyć, że zgubiłeś jedną lub więcej umów, a auto nie było na Ciebie przerejestrowane i dalej były one potrzebne do przerejestrowania pojazdu. Co zrobić w sytuacji, kiedy sprzedajesz samochód i zauważasz lukę w historii auta? Czy kupujący będzie mógł normalnie zarejestrować auto na siebie? Jak wyglądają kwestie związane ze złomowaniem takiego pojazdu? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Brak ciągłości umów kupna sprzedaży – co zrobić?

Żeby legalnie zarejestrować używane auto w Polsce, które miało kilku właścicieli od dowodu rejestracyjnego aż do Ciebie ( zakładając, że auto nie było w międzyczasie przerejestrowane na inną osobę i nie został wydany nowy dowód rejestracyjny ), musisz posiadać ciągłość umów kupna sprzedaży od osoby, której dane znajdują się w dowodzie rejestracyjny do Ciebie.

Przykład:

Pan Adam kupił samochód od Pana Piotra. Auto było zarejestrowane na Pana Piotra i w dowodzie rejestracyjnym auta widniały jego dane. Pan Adam i Pan Piotr spisali umowę kupna sprzedaży i odtąd właścicielem auta był już Pan Adam. Jak się później okazało, auto nie spełniało oczekiwań Pana Adama, więc ten postanowił nie przerejestrowywać samochodu na siebie tylko go sprzedać. Pan Adam sprzedał więc auto Panu Jackowi. Aby Pan Jacek mógł zarejestrować auto, Pan Adam musiał mu dać wszystkie papiery od samochodu tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także poprzednią umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy nim a Panem Piotrem. Mając taki komplet dokumentów, Pan Jacek mógł spokojnie zarejestrować auto na siebie, ale stwierdził jednak, że nie będzie tego robił, ponieważ potrzebuje takiego auta tylko na 3 miesiące, a później go sprzeda.

Problem z rejestracją samochodu – zgubiłem umowę kupna auta

Pan Jacek jak powiedział tak zrobił i sprzedał auto Pani Krystynie. Niestety podczas przeprowadzki, Pan Jacek zgubił gdzieś umowę kupna-sprzedaży, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem i przekazał Pani Krystynie niepełny komplet dokumentów, tj. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tylko ostatnią umowę kupna-sprzedaży. Pani Krystyna była bardzo szczęśliwa, ponieważ kupiła świetne auto w bardzo okazyjnej cenie. Szybko jednak to szczęście zamieniło się w złość i żal do Pana Jacka, ponieważ gdy Pani Krystyna chciała zarejestrować to auto w swoim Urzędzie Komunikacji, otrzymała odpowiedź negatywną z powodu braku ciągłości umów kupna-sprzedaży. Dokładnie chodziło właśnie o tę brakującą umowę, pomiędzy Panem Adamem i Panem Piotrem. Pani Krystyna kilkukrotnie próbowała skontaktować się z Panem Jackiem, w celu uzyskania brakującej umowy kupna-sprzedaży, niestety bezskutecznie….

Pani Krystyna została z samochodem, którego nie można zarejestrować, ale trzeba regularnie płacić za niego ubezpieczenie OC. Dodatkowo może zostać ukarana przez policję mandatem za poruszanie się pojazdem nieprzerejestrowanym ( w czasie dłuższym niż 30 dni ). Pani Krystyna postanawia więc sprzedać samochód. Niestety nikt nie jest zainteresowany zakupem auta bez ciągłości wszystkich umów od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Pani Krystyny, ponieważ zainteresowani wiedzą, że takiego auta nie będzie można w normalny sposób zarejestrować. Pani Krystyna jest załamana i chce się jak najszybciej pozbyć swojego auta, gdyż zbliża się do zapłaty rata za OC. Postanawia się ostatecznie rozstać się z autem oddając go na złom.

I tutaj kolejna niespodzianka!

Niestety stacja demontażu pojazdów nie może przyjąć auta Pani Krystyny i wystawić zaświadczenia o złomowaniu, ponieważ Pani Krystyna nie posiada ciągłości umów kupna-sprzedaży auta! Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy pozostaje nam płacić OC do końca życia za samochód, którym nawet nie możemy jeździć?!

Jak zarejestrować, sprzedać, lub zezłomować auto bez ciągłości umów kupna-sprzedaży?

Poniżej przedstawiam skuteczne metody, dzięki którym będziesz w stanie wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji:

 • Poproś sprzedającego, aby przesłał Ci brakujące umowy kupna-sprzedaży lub odstąp od umowy.

To absolutna podstawa. Możliwe, że sprzedający po prostu z roztargnienia nie dołączył do dokumentacji pojazdu brakujących umów. Jeśli sprzedający zacznie kręcić i oszukiwać, powiedz mu o możliwości zwrotu auta na podstawie „wady umowy”, ponieważ brak ciągłości umów, można podciągnąć pod ten paragraf. Powołaj się na: Art. 556. k.c., Art. 557. k.c., oraz Art. 560. k.c.

 • Skorzystaj z usług detektywistycznych.

Może być tak, że kupujący wykazuje dobrą wolę współpracy, ale z zapisów znajdujących się na umowie nie masz prawa do odstąpienia od umowy, lub będzie to bardzo trudne i kosztowne. Niestety ciężar i koszta udowodnienia winy lub odnalezienia zagubionych dokumentów spoczywają na Tobie, dlatego nieoceniona może okazać się pomoc detektywa.

 • Skontaktuj się z naszą firmą

My skupujemy samochody do 1000 zł. Jeśli posiadasz stare auto, które chciałeś zezłomować, ale z powodu braku umów kupna sprzedaży nie możesz tego zrobić, to skontaktuj się z nami. Skupujemy stare samochody bez ciągłości umów, ponieważ posiadamy własne, legalne metody uzyskania odpowiednich dokumentów.

Jeśli więc nie masz pomysłu co zrobić ze swoim starym autem, którego nie można sprzedać na rynku wtórnym, nie można zarejestrować, nie można zezłomować, ale trzeba płacić za niego OC, to serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Działamy głównie na terenie Warszawy i okolic. Kontakt 530 992 006.

Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?
4 (80%) 2 votes

12 Responses to "Brak umowy kupna sprzedaży auta – Jak sprzedać lub zarejestrować?"

 1. Witam. Posiadam starego poloneza ktorego kupilem od pana i on na siebie nie przerejestrowal, dal mi umowe miedzy soba a poprzednim wlascicielem gdy ja od niego kupowalem. Niestety ta umowe miedzy nimi zgubilem. Niedawno oplacilem oc lecz poloneza chyba nie oplaca sie remontowac i chce go wyzlomowac aby odzyskac oc. Czy da rade cos z tym zrobic? I czy bylibyscie sklonni przyjechac po niego 80km od warszawy? Miejscowosc Jamielne, gmina stoczek Łukowski 21-450. Jesli tak prosze o kontakt 799039755. Pozdrawiam

  • admin pisze:

   Patryku, tego auta nie można zarejestrować, ani nie powinieneś go dalej odsprzedawać, ponieważ posiada wadę prawną. Niestety ta lokalizacja nie jest obsługiwana przez naszą firmę. Działamy głównie w Warszawie i okolicach ( max 20-30 km ). Pozdrawiamy

 2. Janusz Wasser pisze:

  Cześć wszystkim. Chciałem tylko zgłosić że strona co jakiś
  czas nie działa…

 3. […] W przypadku, kiedy auto nie było przez Ciebie przerejestrowane, wymagana jest ciągłość umów kupna-sprzedaży, aby skorzystać z usługi złomowania. Musisz przedstawić wszystkie umowy od właściciela z dowodu rejestracyjnego do Ciebie. Więcej na temat kasacji pojazdów bez ciągłości umów i problemów z tym związanych, napisałem tutaj. […]

 4. Janek pisze:

  Hej, czemu czy tylko mi tak długo ładuje się
  strona ?

  • admin pisze:

   Nie mam pojęcia Janek. Może to przypadkowe ‚zamulenie’ serwera. Postaramy się zwrócić uwagę naszego informatyka na szybkość ładowania strony 😉

 5. Jacek Cieśla pisze:

  Ładowanie strony trwa bardzo długo…

 6. Stanisław Misiaczek pisze:

  Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania strony bo czekałem 5 minut na załadowanie…

 7. Piotr Ławecki pisze:

  Witam a skupujecie skutery?

Leave a Reply